Legendární cestovatel Zikmund zavítal do rodné Plzně. Zúčastnil se divadelní hry inspirované vlastním osudem

Miroslav Zikmund. Foto: Marie Osvaldová

Proslulý cestovatel a plzeňský rodák Miroslav Zikmund, který oslaví 14. února 2014 významné životní jubileum, zavítal včera do Plzně. U příležitosti jeho 95. narozenin a také k 66. výročí okamžiku, kdy dva čeští dobrodruzi Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka vystoupili při své první společné výpravě do Jižní Ameriky a Afriky na Kilimandžáro, uvedlo Divadlo J. K. Tyla ve spolupráci s Plzní 2015 hru Městského divadla Zlín nazvanou Palubní deník Hanzelky a Zikmunda.

Odpoledne Zikmunda přijal primátor Plzně Martin Baxa, večer se pak osobně zúčastnil uvedení hry, inspirované osudy jeho cestovatelské dvojice s Jiřím Hanzelkou. Shodou okolností se derniéra Palubního deníku koná na den přesně o 66. výročí, kdy oba cestovatelé na Kilimandžáru vztyčili, jako první, československou vlajku.

Součástí návštěvy Miroslava Zikmunda v Plzni bude také odhalení základního kamene nové expozice věnované pánům Hanzelkovi a Zikmundovi v Zoologické a botanické zahradě, které proběhne 29. 1. od 10 hodin v areálu ZOO.

Přestože Zikmund oslaví 95. narozeniny, vypadá stále svěže. Svoji výbornou kondici ve vysokém věku vysvětluje nejen geny, kdy se jeho tatínek dožil 91 a maminka 84 let, ale také cestováním. „Je to možná dané tím, že jsem se dlouho toulal po světě, jedl ta jídla, která jedli domorodci počínaje marockým kuskusem a konče habešským jídlem, jež připomínalo spíš ohnivou kouli,“ řekl.