Tátové si užili svůj den ve Škodalandu

Svátek otců byl ve znamení výjimečné akce s názvem Den otců a dědů v plzeňském multifunkčním areálu Škodaland, u které organizátoři předpokládají, že se stane tradicí.  Měla za cíl oslavit tatínky a dědečky, jako důležitý a nedílný pilíř rodiny a poukázat na pouto mezi otcem a jeho dítětem.

Den otců není v našich zemích zatím příliš rozšířeným svátkem a začal se poprvé slavit v červnu roku 1910 na počest otce, který po smrti své manželky sám vychoval pět dětí. Tradici založila jeho dcera Sonora Smartová Doddová s tím, že toto ocenění si zaslouží i muži, kteří se o své děti a rodiny starají odpovědně a s láskou. Svátek je pohyblivý a připadá na každou třetí červnovou neděli.

„Na počátku celého konceptu této akce bylo několik málo žen, matek, které chtěly poděkovat svým mužům a partnerům, za jejich podporu a pomoc při péči o jejich děti. Z původní plánované malé komunitní akce se díky podpoře MO Plzeň 3, který celý projekt vzal pod svá ochranná křídla, stala akce mnohem větších rozměrů. Cítíme obrovský vděk za tuto spolupráci a pomoc v realizaci této akce. V rámci akce panovala velmi přátelská a rodinná atmosféra. Věříme, že se nám do ní  podařilo vnést náš neotřelý, individuální a respektující přístup a zajistit na našich stanovištích zábavu a pobavení pro celou rodinu,“ řekla Tereza Šotová Přívětivá, místopředsedkyně spolku Nošenky z Plzně.

„Velice rádi jsme podpořili nápad žen ze spolku Nošenky, které se touto akcí rozhodly odměnit tatínky a dědečky, zkrátka správné chlapy, kteří jsou svým ženám a partnerkám oporou a svým dětem vzorem,“ dodal k tomu starosta plzeňského centrálního obvodu David Procházka. „Z původně plánované komorní akce se stalo zábavné odpoledne plné soutěží a doprovodného programu, které si nejen pánové se svými ratolestmi myslím perfektně užili. Máme štěstí, že ač jsme tři ze čtyř mužů ve vedení obvodu zatím bezdětní, pan místostarosta Šec se dostavil se svými třemi potomky, takže jsme některé soutěže mohli s vypůjčeným dítětem také absolvovat,“ podotkl s úsměvem.

Pro muže a jejich rodiny bylo nachystané množství zajímavých her a soutěží, včetně bohatého a pestrého hudebního programu. Pro děti byl dále připraven historický kolotoč, tatínkové si mohli vyzkoušet střelbu z luku, kuše nebo hod oštěpem, nožem či sekerou. Velkým lákadlem byla i překážková dráha, kterou s tatínky a dětmi absolvovaly často i maminky. Součástí akce byla i přítomnost záchranných složek, tedy hasičů a zdravotníků, kteří nejen zajišťovali bezpečnost celé akce, ale i osvětu a zábavu.

Návštěvníci akce měli také možnost využít skákací hrad Městské policie Plzeň a soutěží, které si, hlavně pro děti přichystala. Rovněž ukázky a povídání psovodů městské policie vyvolalo velký zájem. Milovníci aut pak mohli obdivovat historické vozy Veterán klubu, sportovci zase využít přítomnosti hokejistů HC Škoda Plzeň a nechat se s nimi vyfotit či podepsat fotografii. Zajímavostí byl také seskok parašutistů na hladinu přehrady v Českém údolí a možnost si vyzkoušet balení padáku.

Jsem rád, že jsme se jako městský obvod připojili k oslavě tohoto svátku připomínajícího  důležitou roli tatínků v rodinách, a který začíná být čím dál tím populárnější i u nás. Svědčí o tom zejména velká účast, ať již celých rodin, nebo pouze tatínků, kteří vyrazili sami se svými staršími dětmi,“ sdělil Ondřej Ženíšek, místostarosta MO Plzeň 3.