Tamara Klusová, manželka slavného zpěváka, blogerka a matka tři dětí, je teď i spisovatelka

foto: V. Čermák

Tamara Klusová se proslavila hlavně po boku zpěváka Tomáše Kluse, kterému během pár let porodila tři děti. To, že měla svou vlastní hudební kariéru, se dnes už opomíjí. Prvního prosince se objevila v knihkupectvích v ČR její kniha. Jde o publikaci určenou pro rodiče.

Kniha má sloužit pro záznamy o vývoji miminka: „Já jsem ji napsala, ale to nerada říkám. Jen jsem vytvořila knihu, kterou budou psát rodiče toho děťátka. Když jsem procházela knihkupectvími a chtěla si koupit knihu, kam bych zaznamenávala důležité milníky, tak mi přišlo, že se tam zaznamenávají informace, které do budoucna pro to dítě nejsou úplně podstatné. Kdy mělo první zub, kolik měřilo… Tak jsem vytvořila takovou knihu, která se jmenuje Kniha života, píšou ji rodiče a zaznamenávají tam emoce. Já jsem jen hlasem té knihy, nebo toho dítěte, které ty rodiče ponouká.“

Knihkupectví Luxor připravilo k vydání knihy Tamary Klusové v plzeňském nákupním centru Plaza autogramiádu. Při ní prokázala, jak velice citlivě a do hloubky prožívá problematiku dítěte, matky, rodiny. Bylo to znát i v jejím lidském přístupu při jednání se všemi, kteří si přišli pro podpis, ale i třeba pro fotku. Nešetřila časem i slovem při rozhovorech i ne zrovna krátkých věnováních, které uváděla neúnavně do výtisků její nové knihy všem, ať už to byli maminky s jejich neposednými dítky, nebo ještě slečny či dříve narození.

Další fotografie najdete zde.

„Myslím si, že je daleko důležitější popisovat svému děťátku vpravdě jeho příchod a bytí na tomhle světě slovy plnými emocí a něhy, než zapisovat do tabulky, kolik váží a kdy mu vykoukl první zub. Kniha vyzývá k zapisování důležitých momentů od početí až do sedmi let dítěte. Poslední její strany jsou věnované právě jemu – to je první moment, kdy do knihy dítě vstoupí a napíše a nailustruje její poslední strany. Pak knihu pečlivě schovejte a darujte ji jejímu hlavnímu hrdinovi v momentě, kdy ztratí vítr z plachet… v momentě, kdy bude hledat odpovědi, kým je…. v momentě, kdy bude potřebovat pocítit tu nekonečnou lásku, kterou jste do něj vložili. V momentě, kdy bude chtít nahlédnout zpátky do svého příběhu a tím se posílit.“

V Plzni už byla Tamara Klusová několikrát, zejména když doprovázela manžela na jeho koncertech a líbí se jí tady. Vánoce připravuje v tradičním stylu, v rodinném kruhu.