Tady všude se natáčelo. Nejzajímavější filmová místa představuje balíček pro turisty

Režisér Tomáš Vorel během natáčení snímku Cesta domů, které probíhalo na Rabštejnsku v letech 2018 - 2019, foto: Vorelfilm

Na základě vytipovaných filmů a seriálů vytvořili zástupci Regionální Filmové Kanceláře Plzeňského kraje balíček těch nejzajímavějších lokací v Plzeňském kraji, které v minulosti posloužily jako kulisy pro natáčení. To vše s cílem dopomoci k opětovnému rozvoji lokálního turistického ruchu.

Zámek Zelená hora. Foto: T. Václavová

“Filmová putování jsme koncipovali se záměrem zdůraznit nepopiratelný vliv a význam audiovizuálního průmyslu na aktivitách cestovního ruchu a budování regionální infrastruktury. Prakticky ze dne na den se stopla veškerá natáčení v kraji a z toho plynoucí příjmy. Taktéž cestovní ruch byl, a pravděpodobně ještě dlouho bude, jednou z nejvíce postižených složek. Naším cílem je na pozadí nabídky netradičního turistického průvodce podpořit cestovní ruch v regionu a dopomoci k prezentaci rezonujících kinematografických děl a souvisejících filmových lokalit v kraji,“ sdělil Petr Veruněk, vedoucí a zakladatel filmové kanceláře v Plzeňském kraji. Během natáčení využívají podle něj filmaři místní firmy, obsazují velké množství ubytovacích kapacit a v regionu zanechávají miliony korun. „Film a cestovní ruch jsou od počátku úzce propojené a naším cílem je  tuto synergii po proběhlé krizi opětovně rozvinout,“ uvedl Veruněk.

V Plzeňském kraji vzniklo v minulosti mnoho filmů, které se nesmazatelně zapsaly do zlatého fondu české kinematografie. Bez řady snímků si mnoho z nás nedokáže představit Vánoce (Anděl Páně či Tři oříšky pro Popelku), o spoustě děl možná lokální obyvatelé ani netuší, že vznikly právě v západočeském regionu. Například Šumavu dnes mají diváci spojenu především s populárním a úspěšným seriálem Policie Modrava, ale toto západočeské pohoří hostilo i štáb filmu Nabarvené ptáče či nezapomenutelné trilogie s Tomášem Holým – Pod Jezevčí skálou, Na pytlácké stezce a Za trnkovým keřem. Oblíbenou lokací filmařů je taktéž klášter v Kladrubech, kde byla z části natáčena pohádka Tři bratři či televizní film Jiřího Stracha Santiniho jazyk.

Filmaři v kraji ovšem objevili už i zapadlé obce a sudetská městečka jako jsou Úterý, Olbramov nebo Rabštejn nad Střelou. Právě Rabštejnsko je oblíbenou lokací režiséra Tomáše Vorla, který zde natáčel trilogii Cesta z města, Cesta do lesa a aktuálně dokončovaný snímek Cesta domů.

Stejně jako filmaři se můžete i vy vydat po stopách zdejších unikátních lokací a objevovat leckterá pozapomenutá místa. Během letní sezóny pro vás zástupci filmové kanceláře připravili seriál filmových lokací, které stojí za výlet.  “Aktuálně zveme turisty na zámek Zelená Hora u Nepomuka, na němž se natáčel snímek Černí baroni. V sobotu 13. června se tam uskutečnilo slavnostní otevření expozice Černí baroni v Nepomuku aneb Terazky se vrací! za účasti herců z filmu,“ uvedla Radka Šmídlová, produkční filmových putování. Expozice Černých baronů bude na zámku otevřena vždy od pátku do neděle až do konce srpna.