Svoz odpadu v Plzni zřejmě zdraží. Třídění a poplatky za popelnice přinášejí málo peněz

Foto. M. Osvaldová

Nejdříve sliby, že se zlevní svoz odpadu. Teď jeho zdražování na dvojnásobek. Tak kritizují někteří lidé připravovanou vyhlášku o nakládání s odpady v Plzni. Už příští týden ji bude projednávat rada města.

Když před pěti lety vznikala společnost Čistá Plzeň, vedení města tvrdilo, že tento krok zlevní poplatky za popelnice o polovinu. Teď ale zřejmě lidé budou muset sáhnout do peněženek naopak hlouběji.

Do provozu Čisté Plzně investuje město 200 milionů korun ročně. Třídění a poplatky za popelnice ale přinášejí zpět pouze 80 milionů. Navýšení poplatků za popelnici na dvojnásobek by mělo ze ztráty ukrojit zhruba 50 milionů korun. „Čistá Plzeň má rozpočet řádově 200 milionů a spadá do toho samozřejmě nejenom svoz směsného komunálního odpadu a separovaného odpadu, ale samozřejmě i úklid černých skládek, různé doúklidy. Je tam vlastně i co se týká  sběrných dvorů, veškerý provoz započten, takže je to komplexní číslo za celý systém,“ prohlásil ředitel Čisté Plzně Otakar Horák.

Navýšení ceny za svoz odpadu přitom nebude mít žádný vliv na činnost Čisté Plzně. „Nepřinese nám to nic nového, náš systém stojí to, co stojí a co se týká zvýšení poplatku, je věc Magistrátu města Plzně,“ podotkl Horák.

Proč město připravilo vyhlášku, která zvýší ceny, nechtěl náměstek primátora Pavel Šindelář komentovat. A to do doby, než ji příští týden projedná rada města.