Svoz odpadů pro Plzeňany podraží, platit se bude i ve sběrných dvorech

Svoz odpadu v Plzni podraží. Foto: Richard Beneš

Poplatky za svoz komunálního odpadu plánuje od ledna zdražit město Plzeň. Pro občany města to znamená, že by měli platit až dvojnásobek dnešní ceny. Ve skutečnosti se ale poplatky vrátí přibližně na stejnou cenovou úroveň, která byla v roce 2014. O rok později totiž radnice poplatky výrazně zlevnila poté co začala prostřednictvím své firmy Čistá Plzeň svážet odpadky namísto soukromých svozových firem. Polovinu nákladů platilo město a polovinu občané.

Podle informací ekonomického náměstka primátora Davida Šloufa (ODS) ale v posledních letech stouply náklady na odvoz odpadků a současné propočty ukázaly, že lidé by příští rok místo původních 50 procent platili za stejnou službu čtvrtinu. Říjnové nebo listopadové zastupitelstvo města zcela jistě čeká bouřlivé projednávání novely odpadové vyhlášky. Za nejvíce používanou popelnici o objemu 120 litrů vyváženou jednou týdně by se platilo namísto současných 1212 korun nově 2666 korun za rok.

„Musím zdůraznit, že před změnou vyhlášky, kdy svoz dělaly soukromé firmy, tato suma činila 2541 korun v roce 2009,“ informoval ekonomický náměstek Šlouf. Pokud novela zastupitelstvem projde, poplatky budou na podobné úrovni jako před deseti lety. Tehdy lidé platili i za odložení věcí do sběrných dvorů, které mají dnes zdarma. I tomu bude zřejmě od příštího roku konec. V návrhu je zpoplatnění stavební suti vyvážené do sběrného dvora bez ohledu na limit. „Odklad suti nám rok od roku narůstá. Náklady na to vzrostly o čtyři miliony korun. Zneužívají to některé firmy i lidí z jiných obcí u Plzně,“ vysvětlil náměstek Šlouf.

Od září 2015 převzala svoz odpadů v Plzni městská společnost Čistá Plzeň a poplatky za odvoz odpadů se snížily na polovinu. Zatímco v roce 2015 stál svoz komunálního odpadu 137 milionů korun. kvůli růstu platů a nákladů se náklady na rok 2020 odhadují už na 203 milionů korun. Plánovaným zdražením se tak podle vyjádření vedení magistrátu opět nastolí rovný podíl mezi městem a občany.

A město připravuje v rámci vyhlášky i další změny, které postupně zlepší čistotu ulic. „Osvědčilo se nám nařízení, kdy ve středu města mohou být popelnice na ulici jen v den svozu. Podařilo se to vyřešit i v některých problémových ulicích, které jsou teď čisté. Toto nařízení se bude týkat i dalších ulic. Od ledna příštího roku se to bude týkat Denisova nábřeží, Americké třídy, okolí soudu, vlakového nádraží a také městské části Roudná. V roce 2021 to bude lokalita Petrohrad sever, kde máme teď problémy. O další rok později pak Petrohrad jih až po Částkovu ulici a také Jižní předměstí,“ řekl technický náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS).