Svojšínští hasiči nezahálejí ani o vánočních svátcích

Hasičská zbrojnice ve Svojšíně

Jsou to lékaři, energetici, policisté, ale hlavně hasiči, kteří i o Vánocích jsou neustále v pohotovosti. A nemusí to být jenom profesionální sbory, také ty dobrovolné, které najdete v každé větší obci. Jejich členové vědí, že když se ozve siréna nebo telefon, musí odejít i od štědrovečerní večeře. Nejinak je tomu u Sboru dobrovolných hasičů Svojšín na Tachovsku.

Hasiči Svojšín – likvidace bodavého hmyzu

Zdejší svojšínský sbor má 23 členů, z toho výjezdovou jednotku tvoří 11 vyškolených členů, kteří jsou ochotni kdykoli pomoci druhým.  Práce zásahové jednotky není jen o požárech. V letošním roce jednotka zasahovala u čtyř požárů. Zbytek výjezdů byl hlášen jako technická pomoc. Odklízení popadaných stromů přes vozovku, jeden výjezd do obce Lobzy, kde se vyvrátil strom na střechu obytného domu, v Ošelíně  pomáhali s transportem osoby do sanity, dále  pomáhali s likvidací bodavého hmyzu.

Hasiči Svojšín – zásah u lesního požáru

Mezi tradiční aktivity našeho sboru patří mytí mostu, zalévání obecní zeleně, dovoz vody na hřbitov, účast na dětském dnu, příprava hranice na lampiónový průvod a organizace parkování na zahradních slavnostech. V letošním roce jsme dále čistili propustky rybníků v Nynkově. A v závěru roku jsme navštívili naše nejmenší v základní škole a mateřské škole a krátce si s nimi popovídali,“ prozradil Martin Karásek.

Hasiči Svojšín – zásah u povodně

Obec Svojšín má dohromady jenom 435 obyvatel, ale i díky zdejšímu aktivnímu obecnímu úřadu je tady neustále živo. Samozřejmě také přičiněním místních dobrovolných hasičů, mezi něž patří Josef Kadlec, který je jejich členem již 64 let. Právě on v lednu letošního roku získal ocenění Krajského sdružení hasičů Plzeňského kraje medailí svatého Floriána za dlouholetou aktivní a obětavou činnost v SDH Svojšín.