Svíčka, která vypadá jako vejce. Inspekce varuje před nebezpečným výrobkem

foto: ČOI

Svíčku s tvarem, velikost a barvou skutečného rozpůleného vejce, stahuje z prodeje Česká obchodní inspekce. Díky realistickému vzhledu může být totiž výrobek nebezpečný pro malé děti.

„Česká obchodní inspekce zjistila v nabídce a prodeji svíčku ve tvaru rozpůleného vejce v přirozených barvách, v jejímž středu je umístěn knot k zapálení,“ informoval mluvčí inspekce Jiří Fröhlich s tím, že výrobek imituje rozpůlené vejce v přirozených barvách. „Je nabízen a prodáván samostatně bez obalu. Produkt představuje vysoké riziko pro malé děti s ním manipulující. Výrobek neobsahuje informace o jeho vlastnostech, o způsobu použití ani informace o nebezpečí, které plyne z jeho nesprávného použití. Postrádá také informaci o výrobci, dovozci, popř. dodavateli. Neobsahuje údaj o výrobním čísle ani čárový kód. Svíčka má velikost zhruba 4×6 centimetrů,“ popsal.

Díky realistickému vzhledu a tvaru rozpůleného vejce může podle Fröhlicha u výrobku snadno dojít k polknutí či vdechnutí oddělených částí vosku a ty pak mohou malé děti či osoby s omezenou schopností orientace vložit do úst nebo polknout. Následně může dojít k zablokování dýchacích cest.