Světový týden kojení začíná právě dnes

ilustrační foto

Světová zdravotnická organizace (WHO) se opět zapojuje do oslav Světového týdne kojení. Téma letošního Světového týdne kojení nám pomáhá si uvědomit, že je důležité zvýšit a udržet ochranu, prosazování a podporu kojení. Kojení je jedním z nejvíce účinných preventivních opatření, které matka může přijmout k ochraně zdravé svého dítěte a sebe.

Podle WHO pokud by každé dítě bylo kojeno do hodiny od svého narození, po dobu prvních šesti měsíců jejich života krmeno pouze mateřským mlékem a kojeno s odpovídající výživou do věku dvou let, asi 800 000 dětských životů by bylo každý rok zachráněno. Celosvětově je kojeno méně než 40% dětí do věku šesti měsíců. K tomu, aby matky a rodiny s dětmi praktikovaly správné postupy při kojení, je nutné adekvátní poradenství a podpora zdravotnických pracovníků, zejména pak porodních asistentek.

„Kojení poskytuje  nejlepší  start do života dítěti. Pomáhá předcházet dětské obezitě  a chronických chorobám  v pozdějším věku  a výzkumy naznačují,  že zlepšuje vývoj mozku. V některých částech evropského regionu jsou počty kojených dětí  extrémně nízké. Musíme zajistit, aby kojení bylo prioritou  a zajistit, aby ženy byly podporovány při jejich úsilí kojit, aby se kojení stalo  normou  v našem regionu, “ řekla  Zsuzsanna Jakab, regionální ředitelka WHO pro Evropu.

Světová zdravotnická organizace se zavázala podporovat země k dosažení těchto cílů. V současné době se 179 zemí zavázalo Obnoveným slibem k předcházení mateřské a dětské úmrtnosti v rámci jedné generace. Těchto cílů bude dosaženo pouze tehdy, pokud se budou provádět nezbytné zásahy na vysoké úrovni pokrytí. Optimální praktiky kojení patří mezi nejúčinnější v prevenci novorozence a dětských úmrtí.