Svatební magazín, 3. díl / Vybíráme šaty

Jak jsme předeslali, v tomto dílu našeho svatebního magazínu se budeme zabývat asi tou nejoblíbenější částí předsvatebních příprav a tím je výběr svatebních šatů. K tomu doplníme také něco o líčení a poradíme, kde se nechat učesat.

Vybírání svatebních šatů provází radostné vzrušení, ale občas také nervozita a stres. Jak najít ty nejkrásnější šaty, o kterých sníte už od dětství a nebo nemáte ještě žádnou představu, o tom jaké šaty zvolit? Přinášíme vám několik rad a tipů, jak vybrat co nejlépe.

violet009Aby jste měla dostatečnou časovou rezervu, začněte šaty shánět alespoň 6 měsíců před svatbou. V dnešní době je široký výběr možností. Šaty si můžete koupit nebo zapůjčit, pokud máte své vysněné, kterých se nevzdáte, zvolte šikovného krejčího, který vám je ušije přesně na míru a podle vašich představ. Nedoporučujeme však objednávat šaty přes internet.

Přemýšlíte, kde si šaty zapůjčit? Vyzkoušeli jsme za vás svatební salon Violet v Přešticích, který vloni získal první cenu v soutěži Svatební šaty na zámku. Kromě šatů zde seženete i šperky a potřebné doplňky včetně vlasových ozdob. Majitelka salonu slečna Kristýna Bradová vás na svatbu dokonce nalíčí tak, aby jste krásně ladila ke svým zvoleným šatům. Pro více informací navštivte internetové stránky www.salon-prestice.cz.

Kromě líčení řeší řada nevěst i manikůru, upravené ruce jsou vizitkou každé ženy a obzvláště ve svatební den. Fotoaparáty vám budou mířit právě na ruce při předávání snubního prstýnku nebo krájení dortu, proto je důležité, aby dobře vypadaly. Velmi oblíbené jsou u nevěst gelové nebo akrylové nehty. Nejvhodnější je pro svatební den francouzská manikúra, kterou si můžete ještě nechat jemně dozdobit bílými kvítky či decentním malováním podle stylu svatby a vašich šatů.

violet006A co se zrovna nosí? Z našeho průzkumu ve svatebním salonu Violet jsme zjistili, že mladé slečny volí podobný styl šatů, jaké měly na svém maturitním plese, to znamená šaty s bohatou spodní částí, často hodně zdobené, s kamínky a řasením. Oproti tomu ženy kolem 27 let hledají spíše jednodušší modely, pokud se nevdávají na zámku nebo v kostele, volí šaty s hladkou, ne moc zdobenou sukní, kterým dominuje nazdobený korzet. Ženy starší 30 let se zajímají o částečně zahalená ramena anebo krk – většinou s pomocí krajky nebo kabátku. Co se týče barvy, převažuje klasicky bílá nebo šampaň. Barevné šaty volí spíše starší ženy.

Při výběru šatů každopádně myslete na styl vaší svatby, jiné zvolíte, berete-li se v kostele, jiné, pokud máte svatbu na rozkvetlé louce. Nechejte se tedy inspirovat, na internetu a ve svatebních magazínech najdete spoustu tipů. Než si půjdete zkusit šaty do salonu, raději dopředu zavolejte a objednejte se, ať se vám tam mohou věnovat zcela individuálně. Rozhodně si pak s sebou na zkoušení nezapomeňte vzít boty na podpatku a podprsenku bez ramínek. Ve svatebních šatech strávíte celý den, proto je důležité, aby jste se cítila co nejpohodlněji, vyzkoušejte si proto, jak se vám bude sedět, chodit a samozřejmě také tančit. Šaty vám musí sedět, vezměte si proto na pomoc maminku nebo kamarádku, které objektivně posoudí, jaké šaty vám sluší. Zkušená obchodnice vám poradí, které svatební šaty se hodí pro vaši postavu. Rozhodně nezanedbejte při výběru šatů pohled zezadu, jelikož vás tak všichni uvidí při obřadu. V každém případě dejte na svůj pocit, pokud se v šatech necítíte, zvolte jiné, nezapomínejte, že svatební šaty si oblečete jen jednou, proto by měly být speciální. Pokud chcete mít i závoj, zkuste si ho rovnou k šatům, pokud máte naplánovaný vyčesaný účes, udělejte si pro lepší představu alespoň culík.

salon exclusive028Tím se dostáváme k dalšímu důležitému bodu, ke zvoleným šatům je třeba vymyslet ten správný účes. Ne nadarmo se říká, že na vlasech záleží. Měly by být odrazem vaší osobnosti a korunou krásy. A tak pokud zrovna není vaše nejlepší kamarádka kadeřnice, rozhodně se svěřte do rukou odborníků. Do kadeřnictví se objednejte dostatečně předem, ať na vás mají dostatek času. Za naši redakci můžeme doporučit Salon Exclusive Prešovská, sídlící v centru města. Šikovné kadeřnice vám zde vyčešou účes na vaše přání, poradí, co se hodí a zakomponují doplňky, které si přinesete. A jaké účesy jsou trendy? Moc hezky vypadá francouzský copánek zdobený živými květinami, stejně tak letmo sepnuté vlasy doplněné korunkou. Klasikou je vyčesaný drdol se závojem. Účes můžete dozdobit čelenkou, síťkou přes obličej nebo třeba ozdobnými sponami, které budou ladit k šatům. Ve vlasech vypadají krásně květiny, ladící s vaší kyticí či výzdobou.

Tím jsme se pomalu ale jistě dostali ke konci dnešního dílu, ale také k tématům, kterými se budeme zabývat příští víkend. Jakou zvolit kytici? Kde udělat svatební hostinu a jak ji vyzdobit? Kde se ubytovat na svatební noc? Odpovědi nejen na tyto otázky vám přineseme již za týden.

Nezapomínejte na Velkou svatební soutěž, již dnes a zítra zveřejníme další sadu soutěžních otázek. Čtěte náš víkendový magazín a soutěžte o zajímavé ceny pro váš velký den.