Svatební magazín, 6.díl / Rozlučka se svobodou, svatební zvyky a pár tipů na dárky

Zámeček Milada

Náš svatební magazín se společně s Velkou svatební soutěží chýlí ke konci. Společně jsme prošli cestou vedoucí od samotného zasnoubení a následných předsvatebních příprav až k dnešnímu dílu, kdy se začínáme pomalu loučit nejen se svatbami, ale také se svobodou. Než se tedy zítra dostaneme k samotnému svatebnímu cíli, jímž je svatební noc a následná svatební cesta, věnujme se dnes rozlučkám a svatebním zvykům. Jako bonus zmíníme pár tipů na svatební dary.

Rozlučku se svobodou běžně pořádá nejbližší okruh přátel budoucích novomanželů. Pro vaši kamarádku či kamaráda byste měli vymyslet něco opravdu jedinečného. Nenápadně tak zjistěte, po čem vaši blízcí touží. Každý má jiné představy o loučení se se svobodou, zatímco jeden uvítá party v baru zpestřenou striptýzem, jiný radši posedí v poklidné restauraci u sklenky dobrého vína.

Zámeček Milada
Zámeček Milada

V dnešní době je moderní například projížďka limuzínou s využitím samoobslužného baru a následná afterparty v oblíbeném podniku. Začátkem bujarého večera by měla být rozhodně chutná večeře, která poskytne dobrý základ následnému slavení, u kterého nechybí sklenka alkoholu. Přeci jen jde o zásadní životní krok a cesta k němu by se měla pořádně oslavit. Potrpí si nevěsta či ženich na speciální kuchyni? Připravte pro ni či něj večer ve stylové restauraci, odkud se po dobrém jídle přesunete do víru dalších oslav. Má on či ona v oblibě určitý hudební žánr? Co takhle pozvání na koncert a domluvení písničky na přání? Rozlučku můžete pojmout také v určitém stylu či barvách. Záleží také na ročním období. Pořádáte rozlučku v zimě? Proč tedy nevyrazit na horskou chatu, vymyslet můžete hodící se doprovodný program, mladé nevěsty zajisté ocení odpolední sáňkování, večerní saunu a půlnoční koulovanou. V létě můžete uspořádat party v podstatě kdekoliv, parník, terasa, prosluněná louka, táborák nebo grilovačka? Záleží pouze na vás a zálibách budoucí nevěsty či ženicha. Pokud chcete s partou kamarádek vyrazit někam z města a užít si soukromou a ničím nerušenou společnou akci, doporučujeme Zámeček Milada. V tomto rodinném penzionu, sídlícím v České Kubici, si můžete vychutnat jedinečnou dobovou atmosféru doplněnou wellness programem. Pobyt si zde můžete zpestřit výletem do krásné okolní přírody nebo odpočinkem v zámeckém parčíku. Na Zámečku Milada pro vás připraví program na přání, můžete grilovat, opékat, hrát hry, skočit do bazénu nebo relaxovat ve vířivce se sklenkou šampaňského.

Na rozlučce by neměly chybět dárky. Rozhodně stojí za to vybrat něco pro radost i pro budoucí manželský život. Kamarádky s oblibou dávají rozverné maličkosti z dárkových obchodů. Budoucí nevěsta jistě ocení slušivou košilku na svatební noc nebo pěkný doplněk ke svatebním šatům. Pokud je rozlučka tematická, vybírejte dárek, který ladí s programem. Aby bylo vidět, že k sobě patříte, pořiďte sjednocující prvek, kterým se v den rozlučky ozdobíte. Srdíčková sponka na klopu nebo barevná kytička do vlasů zajisté splní svůj účel. Můžete nechat vyrobit placky, korunky, šerpy s nápisem, zkrátka cokoliv, co vás jen napadne. Opravdu hezké a originální dárečky můžete vybrat například v obchůdku na Slovanech Fresh Dekor, najdete zde i pár tipů na svatební dárky.

le decor029
z obchodu Fresh Dekor

Nevíte si rady, jak pár obdarovat? Nejvíce asi nevěsta se ženichem ocení finanční příspěvek na svatební cestu či jiné záležitosti. Penízky se vybírají buď tradičně do střevíčku nebo třeba do kasičky umístěné na svatební hostině. Skvělý nápad je také věnovat dárkový poukaz, například na romantický pobyt, večeři, masáže či společný zážitek. Pokud přeci jen chcete potěšit věcným darem, můžete zvolit užitečného pomocníka do společné domácnosti nebo zajímavou hru pro dva. V každém případě je dobré vědět, co nevěsta a ženich preferují.

V dnešním dílu jsme již nastínili dva z mnoha svatebních zvyků. Prvním byla rozlučka se svobodou, dříve nazývána ‚rámusivým večerem‘, druhým pak svatební dary. Neodmyslitelnou součástí svateb je výměna prstýnků, která symbolizuje celoživotní volbu partnera. Podle tradice by měla mít nevěsta při obřadu něco starého, něco nového, něco půjčeného a něco modrého (modrý se volí zpravidla podvazek). Při odchodu z obřadu se na novomanžele hází rýže, která má přinášet bohatství a plodnost. Na oslavách by pak nemělo chybět krájení svatebního dortu, první tanec novomanželů a házení svatební kyticí. Střepy prý přinášejí štěstí, jejich společné zametání tak vede ke spokojené spolupráci novomanželů. Co se týče jídla, svatební koláčky by nevěsta neměla péct sama, velmi rozšířeným zvykem je pak vzájemné krmení se polévkou. A pokud v den svatby prší, přináší to prý štěstí. Naši předkové říkali: „Déšť přináší na mnoho let požehnání. Co kapka, to šťastný den manželského života.“

Svatební zvyky se mohou lišit podle tradic jednotlivých zemí či rodin, dříve se pojímaly jako obrana proti zlým duchům, v současné době spíše jako zpestření svatby.

A jak to všechno dopadne, se dozvíte již tuto neděli. Svatební magazín zakončíme stejně tak, jako svatební den, a to vhodným ubytováním hostů a novomanželů a následnou svatební cestou nejen na dovolenou, ale především na společnou cestu životem.