Svatební magazín, 5. díl / Vynecháme nevěstu aneb O ženichovi a ostatních svatebčanech

foto: www.giorgio.cz

Dnes věnujeme díl svatebního magazínu ženichům. Výběr obleku nebo také volba auta, které budoucí manžele na svatbu doveze, to jsou témata dnešního svatebního magazínu. Mimo to také poradíme, co na sebe, pokud jdete na svatbu jako host.

Zatímco nevěsta nadšeně vybírá ty nejlepší svatební šaty, jak je to vlastně s pány? Poradíme, jakým chybám se při výběru obleku vyvarovat a prozradíme, kde v Plzni šijí prvotřídní kousky. Ženich by si měl vybrat skvěle padnoucí oblek s ohledem na barvu šatů a doplňků nevěsty. Je tedy lepší oblek vybírat, až když má nevěsta šaty vybrané. Pokud ženich není vyloženě jižanský typ, měl by volit klasicky oblek tmavý, nežli světlý nebo krémový, aby vynikl, ten je pak třeba doplnit kontrastní košilí, zpravidla bílou nebo případně takovou, která ladí s nevěstou. Ženich může mít na klopě malou kytičku v barvách kytice nevěsty, oba jsou pak tímto jednotícím prvkem sladěni. Pokud vybíráte oblek lesklý, ten je sice moderní, ale v budoucnu ho využijete už jen na podobné slavnostní příležitosti, do práce se takové obleky totiž nehodí. Na českých svatbách se nedoporučuje smoking, dle etikety by se měl nosit až ve večerních hodinách. Oblek lze vkusně doplnit vestičkou, anglickou kravatou a kapesníčkem do saka. Pokud se ženíte v horkých dnech, nezapomeňte na náhradní košili, která by měla být v té samé barvě, jako košile na obřadu.

svatebni saty_georgio fashion02A jak zjistíte, že vám oblek padne přesně na míru? Při zkoušení sledujte, zda se vám v hlavních částech saka netvoří vlny, zkuste si také upažit ruce, aby bylo jasné, jak se v obleku bude hýbat. Kalhoty by měly končit dva centimetry nad zemí nebo nad podpatkem společenské obuvi, proto je vhodné vzít si s sebou na zkoušení, stejně jako u nevěst, boty. K pánskému obleku je vhodná pouze společenská šněrovací obuv. Vybírejte barvu bot podle barvy obleku. Vyvarujte se kontrastní kombinace barvy obleku a bot. Kalhoty by měly být opatřeny opaskem, ten by měl opět ladit k botám, přičemž je jeho šířka standardně do 3,5 cm. Nehodí se opasky látkové, ale kožené. Samozřejmě v prodejně obleků vám ochotně a rádi poradí. Naše redakce doporučuje vyzkoušet pánskou módu Giorgio Fashion, plzeňskou firmu s dlouholetou tradicí, která používá kvalitní materiály, které upravuje podle vlastních střihů, takže zde máte jistotu, že kupujete originál. Vyškolení odborníci vám zde poradí vhodnou velikost, vymyslí detaily, předvedou materiály, a pokud si nevyberete v nabídce obchodu, během tří týdnů vám ušijí oblek na míru. Stejně tak je zde možné oblek zapůjčit. Pro bližší informace si můžete prohlédnout webové stránky www.giorgio.cz nebo navštivte jeden ze tří plzeňských obchodů.

A jak se správně obléknout jako svatební host? Hosté by měli působit vkusně a slavnostně, neboť svatba je pro nevěstu a ženicha důležitou životní událostí. V mnoha případech je požadovaný dress code zmíněn již na pozvánce, obzvláště pokud se jedná o svatby tematické. V případě, že se na pozvánce dočtete poznámku formal nebo black tie optional, vyberte z šatníku váš nejlepší kousek, půjde totiž o honosnou událost. Začněme výběrem pro něžné pohlaví. Koná-li se svatba během dne, je vhodné volit světlejší šaty a kostýmky. V žádném případě však barvu bílou, tu má mít jen nevěsta, stejně tak, pokud má nevěsta barevné šaty, tuto barvu by si na sebe hosté brát neměli, jedinou výjimkou by bylo, kdyby byla svatba barevně tematická. Druhým pravidlem je nebrat si černé šaty, ty podle pověry nosí nevěstě smůlu. Nejlepší volbou jsou jednobarevné šaty bez potisku, doplněné o pěkné lodičky a šperk. Pokud je svatba v kostele, je lepší zvolit delší rukáv, pokud na louce, tak letní šatičky. Pokud je obřad a oslava večer, jsou tou nejlepší volbou dlouhé šaty. Boty volte se zavřenou špičkou.

Pánové volí samozřejmě oblek, pokud chtějí být in, mohou vybrat italský střih se zeštíhleným pasem. Vhodnými barvami jsou pak černá a tmavé odstíny šedé a modré. Bílou košili je pak vhodné doplnit kravatou v syté pastelové barvě. Na svatbu se nehodí košile v tmavých barvách, stejně tak volte jinou než bílou nebo champagne kravatu, ta přísluší ženichovi. Pokud vybíráte kravatu se vzorem, vyhněte se diagonálním pruhům a volte ji pouze ke košili bez vzoru.

Nezapomínejte však, že nejkrásnější by měli být ženich s nevěstou, nepřehánějte to tedy se svým outfitem, ať je nezastíníte.

le fleur021Teď když už víme, jak obléci nevěstu, ženicha i hosty, zbývá nám vybrat padnoucí oblek také svatebnímu vozu. Ženichové a nevěsty volí typ vozu podle stylu svatby. Možné je zapůjčit si luxusní vozy nebo objednat limuzínu. Někdo dá přednost veteránu a jiní volí svatební kočár s koňským spřežením, který se skvěle hodí ke svatbám na zámku. Na svatbách sportovců jistě nesmí chybět vůz sportovní a na svatbě uprostřed léta třeba kabriolet. Svatební doprava je, podobně jako šaty nevěsty, výrazným prvkem svatby, proto je též důležitý design a výzdoba aut. Nejvíce ozdobené by mělo být auto nevěsty s výrazným prvkem na kapotě. V minulém dílu jsme se zmiňovali o svatebním květinovém servisu Le Fleur Design, který mimo jiné poskytuje i tuto službu. Auto vám ozdobí tak, aby ladilo k celé svatbě, včetně kytice nevěsty. Vaši svatební kolonu pak při projížďce městem nikdo nepřehlédne.

V našem průvodci se blížíme pomalu do cíle, společně jsme prošli přípravami od vybírání šatů, volby místa obřadu a hostiny, přes vybírání obleku pro ženicha a hosty, až po samotnou cestu na místo, kde si řeknete své ano. Příští týden bude čas loučení nejen se svatebním magazínem, ale i se svobodou. Přineseme tipy na originální rozlučku, ale i svatební dary a povíme si také něco o svatebních zvycích. Čtěte tedy průvodce světem svateb a zároveň soutěžte o skvělé ceny.