Šumava zve do divočiny i na desítky programů

Šumava - u Roklanského potoka

Možná se někomu může zdát, že nabídka Národního parku Šumava, co se týče přírodních zajímavostí, se už desítky let nemění, ale není tomu tak. Dynamika šumavské přírody je úžasná a mnohdy i nepředvídatelná. Příroda, které  na určitém prostoru národního parku (cca 24%) ponechali maximální svobodu s tím, že do jejího vývoje nebudou lidé  aktivně zasahovat, ukazuje, co umí.

Je to už deset let, co část Šumavy změnil orkán Kyrill. Vyvrátil nebo zlámal statisíce vzrostlých stromů a v místech, které se nechaly přirozenému vývoji, nastoupil kůrovec. Ten před našima očima přeměnil vzrostlý zelený les v prostor, kde zůstaly souše. Jenže v těchto místech les nezanikl – naopak zde dostala šance pro život další generace stromů, která čekala mnohdy desítky let na svoji šanci. Teď ji má a za těch necelých deset let nám předvádí, že tu šanci „chytla za doslova pačesy“.

Šumava – Modravské slatě

„Tam, kde jsme lidskýma očima viděli zkázu a smrt, teď můžeme pozorovat zase soutěž o místo na slunci mezi tisícovkami stromků na každém hektaru lesa, jenž někteří po Kyrillu považovali za suchou poušť, kde už nic neporoste. I proto je tedy každý rok mnoho nového a vyplatí se sem pravidelně vracet a třeba se jít podívat na místa, kde se nám právě po orkánu Kyrill otevřely nové výhledy, protože i ty už pomalu zarůstají novou generací lesa,“ vysvětluje ředitel Správy NP Šumava Pavel Hubený.

Obnovující se les po nejrůznějších větrných a kůrovcových kalamitách je možné vidět například v okolí Pramenů Vltavy, Březníku, Poledníku, ale také v karech Plešného jezera či jezera Laka.  Přitom na jezero Laka nebo třeba na Černé jezero je možné využít služeb tzv. „Partnerských kočích Národního parku Šumava“, kteří v povozech tažených koňmi vozí turisty právě k těmto cílům.

„Partnerští kočí vozí turisty už třetím rokem. Ke dvěma vozkům Radku Ipserovi, který nabízí svezení s výkladem ze Špičáckého sedla od hotelu Karl na Černé jezero nebo v okolí Železné Rudy a Petru Procházkovi se synem, kteří jezdí především z Nové Hůrky k jezeru Laka, přibyl Petr Foist, který má se svými koňmi základnu v Hamrech a vozí turisty za krásami CHKO – Úhlavským luhem, k Brčálnickým mokřadům, nebo třeba k Bílé strži a pod vrchol Ostrého,“ vyjmenovává mluvčí Správy NP Šumava Jan Dvořák.

Jízdy je vždy třeba sjednávat předem, přímo s partnerskými kočími. Kontakty jsou uvedeny na stránkách www.npsumava.cz, kde si můžete také vybrat z více než stovky programů pro veřejnost, které by vás zajímaly a to od nejrůznějších tvořivých dílen pro děti až po komentované vycházky. Jedna z nich se odehraje na konci srpna, konkrétně 26.8.2017, kdy zájemce provede po Medvědí stezce, tedy po nejstarší naučné stezce na Šumavě, která vznikla přesně před 50 lety, biolog Alois Pavlíčko.