Šumava vhodná i pro vozíčkáře

Povydří, Modravsko, Chalupská a Jezerní slať. Ale také Informační středisko Kvilda či Soví voliéry na Borových Ladách. To jsou místa na území Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava, která v letní sezóně táhnou až desítky tisíc návštěvníků měsíčně. Letošní léto nebylo výjimkou, i když návštěvnost na Šumavě oproti loňskému roku poklesla.

Pokles návštěvnosti je patrný na informačních střediscích Národního parku Šumava. Například informační středisko Kvilda, které patří v rámci všech mezi nejnavštěvovanější, registrovalo od začátku června do konce září necelých 49 tisíc návštěvníků, což je o zhruba sedm tisíc návštěvníků méně, než loni. Třeba informační centrum Kašperské Hory navštívilo o 1500 lidí méně, než ve stejném období loni.

„Velmi příjemné je pro nás zjištění, že návštěvníci chválí nabídku a vybavení informačních středisek. Nejvíce nadšení projevují pochopitelně děti, například v Kašperských Horách, kde je nadstandardní nabídka pro tuto cílovou skupinou, jak v rámci vnitřních, tak i venkovních expozic.   Informační střediska kromě toho nabízí množství programů pro veřejnost, které rozšiřují návštěvníkům nabídku aktivit na území NP a CHKO Šumava,“ říká vedoucí informačních středisek a středisek environmentální výchovy NP a CHKO Šumava Martina Kučerová

„Informační střediska ale plní i tu hlavní, poradenskou funkci. Nejčastější dotazy jsou ryze praktické, tedy tipy na turistické nebo cyklotrasy, jejich náročnost, jízdní řády Zelených autobusů, ale také to, zda uvidí rysa nebo jestli se po šumavských lesích toulají medvědi,“ dodává Martina Kučerová.

Na podobné otázky pak odpovídají přímo v terénu i strážci Národního parku, kteří letos také zaznamenali nižší návštěvnost, než v předchozích letech a to i v tradičně nejnavštěvovanějších lokalitách.

„Například Povydří od června do září navštívilo bezmála 100 tisíc lidí a Jezerní slať jen v srpnu vidělo 25 tisíc návštěvníků. Ta, společně s Chalupskou slatí patří mezi nejnavštěvovanější, hlavně díky tomu, že jsou velmi dobře dostupné autem a vhodné i pro vozíčkáře,“ říká Jan Dvořák, mluvčí Správy NP a CHKO Šumava.

„Tento údaj vychází z odhadů návštěvnosti, sčítacích bran, účasti na programech pro veřejnost, poznatků poskytovatelů služeb i celkového pocitu z pohybu návštěvníků v terénu,“ vysvětluje metodiku měření návštěvnosti v terénu vedoucí Informační a strážní služby Petr Šrail.