Studenti z Plzně pomáhají zachraňovat životy

foto: LF Plzeň

Už jedenáctým rokem pomáhají studenti plzeňské lékařské fakulty získat nové dárce pro Transfuzní oddělení FN Plzeň. Akci s názvem Fakultní pijavice pořádá studentská organizace IFMSA Plzeň, budoucí lékaři vyzývají své kolegy, zaměstnance univerzity i veřejnost k darování krve ve středu 28. a ve čtvrtek 29. 11. V určenou dobu bude v prostorách transfuzního oddělení připraven tým studentů, kteří zájemcům o darování krve pomohou překonat obtíže při prvním odběru, povzbudí je a zodpoví jim případné dotazy. Pro všechny dárce mají medici připraven malý dárek.

Studenti medicíny si dobře uvědomují, že krev je v řadě případů nenahraditelná a darování pár mililitrů může zachránit lidský život. Jejich cílem je proto přivést k odběrům co nejvíce svých kolegů mediků a zároveň upozornit veřejnost na to, že darovat krev je to nejsnadnější, co můžeme pro záchranu nemocných či jinak potřebných lidí udělat.

„Výhodou pro dárce je, že si zároveň ověří svůj zdravotní stav, protože pouze zdravá a nezávadná krev může být darována,“ říká Pavel Vintrych ze studentské organizace IFMSA Plzeň. Rok od roku počet zájemců o dárcovství roste. Vloni například k odběru přišlo přes 50 dárců z řad studentů a zaměstnanců Lékařské fakulty v Plzni Univerzity Karlovy. Dále pak studenti a zaměstnanci ze Západočeské univerzity a také dárci z řad široké veřejnosti.