Studenti navrhli uzamykatelný cyklobox pro zastávky veřejné dopravy

Porotě se líbil nejvíce návrh cykloboxu od Zuzany Bergamnnové

Navrhnout podobu uzamykatelného cykloboxu pro ukládání jízdních kol na zastávkách veřejné dopravy, to bylo cílem unikátní soutěže, kterou připravila Správa a údržba silnic Plzeňského kraje. Do projektu se zapojila Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara ZČU. Porota pak vybírala vítězný návrh z celkového počtu osmi, které do dvoukolové soutěže přihlásili studenti. Vedení Plzeňského kraje si slibuje, že bezpečné cykloboxy přilákají do veřejné dopravy více cestujících.

„Předpokládá se, že cykloboxy budou moci využít i další subjekty například u turistických atrakcí, škol, stravovacích či nákupních zařízení, kde cyklisté budou mít možnost svá kola také bezpečně uložit,“ informoval René Zeithaml z kanceláře hejtmana. Hodnotícími kritérii byl design a reálnost technického řešení. Komise sledovala samozřejmě i hlavní myšlenky autora, funkcionalitu, možnosti výroby, bezpečnost, materiálové řešení nebo jeho rozměry. Hodnotil se také dojem z cykloboxu ve skutečném prostoru.

Takto by měl vypadat cyklobox v prostoru

Základní podmínkou řešení je modulárnost systému, která umožní pružně reagovat na poptávku v daných místech. „Soutěž byla zadána tak, aby uživatel mohl kolo do boxu snadno zatlačit, aniž by s kolem musel dále manipulovat. Součástí cykloboxů je i řešení elektronického odbavovacího systému, který bude akceptovat platební bankovní karty, Plzeňskou kartu, In kartu Českých drah případně další nosiče,“ vysvětlil Zeithaml. Porotcům se nejvíce líbil návrh Zuzany Bergamnnové.

Cyklobox by měl umět komunikovat se svým správcem a hlásit mimořádné stavy, také by měl nabídnout další doprovodné služby jako nabíjení elektrokol, nabíjení malých zařízení USB konektory a kompresor na foukání kol. „Dalším postupem je dopracování vítězného návrhu do zadávací dokumentace pro výběr dodavatele. Po té bude rozhodnuto o způsobu zajištění dodávky i správy cykloboxů a budou vybrána místa pro umístění pilotních cykloboxů,“ doplnil Zeithaml.