Strojní fakulta bude mít nového děkana, uspěl Milan Edl

Fakulta strojní Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) bude mít nového děkana. Instituci s 1300 studenty povede až do roku 2018 Milan Edl, jenž byl dosud na fakultě zástupcem vedoucího katedry průmyslového inženýrství a managementu. V tajném hlasování ho v pondělí za kandidáta na děkana vybral senát fakulty. Edl se zaměří na nové výzkumné centrum fakulty, chce vylepšit studijní programy i rozvíjet fakultu personálně. Informovala o tom mluvčí univerzity Kamila Kolářová.

„Získal 15 hlasů od 18 přítomných senátorů. Po jmenování do funkce rektorkou ZČU povede fakultu další čtyři roky,“ uvedla. Druhý kandidát a současný proděkan pro spolupráci s praxí Vladimír Duchek získal tři hlasy.

Mezi priority, které jsou důležité pro další rozvoj fakulty, zařadil čtyřicetiletý Edl v oblasti výzkumu a vývoje Regionální technologický institut neboli nové výzkumné centrum, jež je součástí fakulty strojní a je zaměřeno na konstruování výrobních strojů a zařízení, kolejové techniky a na technologii obrábění a tváření.

Dalším důležitým bodem je podle něj inovace studijních programů s cílem respektovat požadavky trhu práce a zároveň získávat nové studenty. Edl klade také důraz na personální rozvoj fakulty, chce zvyšovat počty profesorů a docentů a podporovat mladé výzkumníky a talentované studenty.

Dalšími klíčovými oblastmi pro rozvoj fakulty jsou podle něj řízení a hospodaření fakulty, spolupráce s průmyslovou praxí, mezinárodní vztahy a aktivní propagace fakulty ve vztahu k partnerům a veřejnosti.

Milan Edl je absolventem strojní fakulty ZČU, kde vystudoval v roce 1997 obor průmyslové inženýrství a management. V oboru pokračoval v doktorském studiu. V roce 2009 na fakultě habilitoval v oboru strojní inženýrství. Od roku 2001 působil jako odborný asistent a výzkumný pracovník, nyní je zástupcem vedoucího katedry. Absolvoval stáže na univerzitách v Polsku, Belgii, Slovinsku, Británii, Dánsku a Turecku.

Fakulta strojní patří k nejstarším plzeňským fakultám. Spolu s fakultou elektrotechnickou tvořila od roku 1949 Vysokou školu strojní a elektrotechnickou v Plzni. V roce 1991 se stala součástí nově vzniklé ZČU.

čtk