Střídání letního a zimního času skončí od roku 2021

ilustrační foto

Střídání času skončí ve státech Evropské unie od roku 2021. Evropský parlament odhlasoval v úterý návrh směrnice, podle které tato praxe skončí. Odsouhlasit ji ještě musí členské státy, které by měly rozhodnout, zda se přikloní k zimnímu nebo letnímu času. Větší šance má letní čas. Snaha skončit se střídáním času je iniciativou skupiny 70 europoslanců, v jejímž čele stojí od samého počátku Pavel Svoboda (KDU-ČSL), který předsedá právnímu výboru EP.

„Současná úprava střídání času má více negativních než pozitivních dopadů. Obsahem návrhu je, abychom v roce 2021 ukončili střídání letního a zimního času. Důvodem k tomu je především negativní dopad střídání času na lidské zdraví. Na dvou veřejných slyšeních v Evropském parlamentu nám vědecké práce odborníků – chronobiologů ukázaly vážné problémy a rizika pro lidské zdraví, týkající se nejméně 20 procent populace,“ řekl na plénu Pavel Svoboda.

Změna střídání času je téma, které v celé Evropě vzbuzuje velký ohlas. V online dotazníku Evropské komise hlasovalo více než 4,6 milionu Evropanů a z nich se více než 80 procent vyjádřilo ve prospěch zrušení střídání času. Veřejná konzultace přitom trvala pouhých osm týdnů, místo obvyklých dvanácti. Množství lidí, kteří se veřejné konzultace zúčastnili, nemá obdoby.

Podle návrhu mají členské státy do dubna 2020 informovat Evropskou komisi, v jakém časovém pásmu si přejí zůstat. „Pro režim po ukončení střídání času navrhujeme koordinační mechanismus, jehož cílem je nalézt nové trvalé řešení, uspokojivé pro všechny členské státy. A pro případ, že by se snad problémy vyskytly, máme pojistku. V případě ohrožení fungování vnitřního trhu bude Komise moci delegovaným aktem odložit datum použitelnosti této směrnice o nejvýše dvanáct měsíců,“ říká Pavel Svoboda, pro něhož jde o vyvrcholení pětiletého úsilí na tomto poli.