Středisko pro běžkaře chce vybudovat kraj poblíž Železné Rudy

Běžecké trasy na Šumavě - ilustrační foto Václav Chabr

Za desítky milionů korun chce vybudovat Plzeňská kraj společně s městem Železná Ruda, sportovními oddíly a Národním parkem Šumava zázemí pro běžkaře. To by mělo být srovnatelné s okruhy, které jsou těsně za hranicemi v bavorském Bodenmaisu a poblíž Velkého Javoru. Zázemí s parkovištěm by mělo vzniknout už příští rok v Gerlově Huti nad Železnou Rudou. Cílem je přilákat více turistů i sportovců do západní části Šumavy, kde až doposud něco takové chybělo.

V zázemí budou mít běžkaři možnost převléknout se, usušit si věci a dostanou také základní občerstvení a pohodlně tam také zaparkují na bezpečném parkovišti. Hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard (ČSSD) se už dvakrát sešel s ředitelem NP Šumava, kterému se projekt také líbí. Kraj si teď nechává za 80 tisíc korun vypracovat studii, která bude hotová po prázdninách. Poté schválí rada rozdělení investice do etap. V první fázi se počítá s vybudováním parkoviště. Součástí studie bude také lávka přes silnici první třídy na sjezdu do Železné Rudy, která propojí dvě poloviny Šumavy bez nutnosti sundat si běžky.

Lidé z Plzně a okolí dojedou k Železné Rudě za chvíli a mnoho z nich by po vybudování nového zázemí nemuselo jezdit přes hranici až do sousedního Bodenmaisu,“ řekl hejtman Bernard. Ulevilo by se také centru Železné Rudy, protože by na přetížené parkoviště ve městě nenajížděli běžkaři. Gerlova Huť byla vybrána i proto, že tam nejsou problémy s pozemky, protože část patří parku a část městu.

Kraj by chtěl spolu s městem, parkem a sportovci uzavřít memorandum a postupně by nové zázemí začali budovat společnými silami. Běžkařské okruhy v okolí Gerlovy Huti budou delší než v obou střediscích za hranicemi.

Radní kraje na svém jednání v pondělí rozhodli také o tom, že prostřednictvím dotačního titulu rozdělí 431 tisíc korun obcím Hamry, Modrava, Prášily, Horská Kvilda a městu Domažlice na úpravu lyžařských běžeckých tras na sezónu 2018/2019. Dotace je určena obcím, které zajišťují pravidelnou strojovou úpravu lyžařských běžeckých tras na území Šumavy a Českého lesa. Cílem není jen samotná úprava běžeckých tras, ale hlavně podpora turistického ruchu oblasti a místních podnikatelů. Přidělení dotace ještě musí schválit zastupitelé.