Století stoletých přináší životní příběhy Plzeňanů

foto: plzen.eu

Životní příběhy čtyř žen a jednoho muže, kteří prožili sto nebo téměř sto let v Plzni, přináší výstava Století stoletých. Podělili se o ně Vlasta Strejcová, Libuše Kaplanová, Marie Lukešová, Jaroslava Rákosníková a Josef Lukeš.

Výstava se koná od 18. října do 1. listopadu v mázhauzu historické radnice a doplňuje řadu akcí, které město Plzeň věnovalo stoleté historii naší republiky. Pohnuté události, jež zasáhly do jejího dějinného vývoje, ovlivnily více či méně osudy všech lidí. Tato výstava, jejíž součástí jsou už zmíněné příběhy, dobové fotografie, oděvy, hračky, dokumenty a další historické věci, dokresluje stoletou existenci českého státu vyprávěním obyčejných lidí.

„Plzeň miluji a mám velkou radost, že město na nás nezapomíná,“ pochvaloval si na vernisáži výstavy Josef Lukeš, kterému se velmi líbilo i taneční vystoupení v rytmu swingu. „Tančil jsem moc rád a ještě bych vás v rytmu valčíku provedl,“ řekl přítomným dámám. Ve svém živlu byla také Vlasta Strejcová, která část svého životního osudu sama odvyprávěla do mikrofonu.

„Výstava je moc hezká, maminka by z ní měla velkou radost, ale bohužel se jí už nedožila,“ uvedl Robert Kaplan. Ocenil, že město nezapomnělo v rámci akcí připomínajících stoleté výročí vzniku samostatné republiky ani na své obyčejné obyvatele.