Stavbu nové budovy západočeské galerie by měl částečně zaplatit stát

Takto by měla vypadat nová budova Západočeské galerie v Plzni. Foto: Plzeňský kraj

Plzeňský kraj se dohodl s ministrem kultury, že stavbu regionální galerie v Plzni by měl částečně zaplatit stát. Peníze na ni budou ve výhledech státního rozpočtu na příští roky. Podle informací Marcely Krejsové (ODS), ekonomické náměstkyně hejtmana, je Západočeská galerie jasně napsaná v programovém prohlášení vlády.

Na galerii za 820 milionů korun má kraj od loňska stavební povolení. Objekt postaví, pokud na ni dá stát 480 milionů korun. Vedení kraje o tom jedná téměř dva roky. Podle příslibu státu by měly být peníze na dofinancování přímo v rozpočtu. Druhou možností je, že vláda naplní investiční fond na rozvoj regionálních kulturních zařízení.

S ministrem kultury jsme se domluvili, že je galerie významná věc. uvedla Krejsová. Podle ní k tomu napomohla svým tlakem i Asociace krajů ČR. Náměstkyně Krejsová objela všechny kraje a vysvětlila jim, že ministerský fond je k ničemu, když tam není ani koruna a že je třeba vyvíjet tlak na to, aby se fond naplňoval. „Státní kulturní politiku nedělají jen příspěvkové organizace ministerstva, ale všechny kulturní instituce v Česku, které zřizují kraje nebo obce,“ uvedla náměstkyně Krejzová.

Pro Asociaci krajů se nakonec toto téma stalo prioritou v oblasti kultury a s tím šla jeho předsedkyně Jana Mračková Vildumetzová na vládu. „Vláda teď objíždí kraje a v každém kraji slíbí kofinancování nějaké kulturní instituce,“ konstatovala Krejsová s tím, že Plzeň se svým projektem je nejpřipravenější, protože už má stavební povolení.

Původně mělo stavbu galerie podpořit memorandum kraje, města Plzně a ministerstva kultury. Nakonec ale bývalý ministr uvedl, že tato cesta není úplně šťastná a že by měla být jako zásadní věc napsána ve výhledech státního rozpočtu. „Jsem zvědavá, až vyjde úplně oficiálně rozpočet státu jako zákon,“ uvedla náměstkyně. Po schválení zastupiteli by pak kraj hned vypsal výběrové řízení. Krejsová by chtěla ještě do konce roku schválit peníze na dokončení téměř hotové podrobné prováděcí dokumentace.

V galerii budou stálé expozice. Až doposud zůstává v depozitářích krajské galerie 95 procent z 10 tisíc exponátů, které nemají milovníci umění šanci vidět. Hodnota těchto děl ukrytých před očima veřejnosti přesahuje miliardu korun. Západočeská galerie vlastní po Národní galerii druhou nejcennější sbírku meziválečné moderny. Společně s Ostravou je ta plzeňská jedinou galerií v ČR, která nemá z prostorových důvodů stálou expozici.