Celý den nepřetržitého cvičení. V Plzni se připojí k boji proti roztroušené skleróze

z loňského ročníku

Den a noc pohybu na žíněnkách, posilovacích strojích nebo venku. Přesně čeká stovky lidí, kteří se rozhodli podpořit nemocné a zúčastní se osmého ročníku Maratonu s roztroušenou sklerózou (MaRS). Ten startuje v pátek 1. března v 16 hodin a nepřetržitého 24hodinového cvičení se tradičně účastní pacienti a jejich blízcí, lékaři, zdravotní sestry, fyzioterapeuti a další podporovatelé po celé České republice. V Plzni se lidé připojí v sobotu 2. března od 10 hodin v Krašovská Aktivity centru.

V Plzni se sportovní nadšenci do maratonu zapojí v sobotu 2. března od 10 do 16 hodin v Krašovská Aktivity centru Plzeň. „Pro účastníky máme přichystaný bohatý program. Cvičitelky a studentky fyzioterapie ze Západočeské univerzity v Plzni povedou kruhový trénink, skupinové relaxační cvičení, ergoterapeutky se zaměří na jemnou motoriku, cvičení paměti a slovní zásoby. Přichystánu máme také ukázku ergoterapeutických pomůcek a her pro pacienty s RS,“ popisuje předseda Unie ROSKA Plzeň Petr Šindelář. Zpestřením letošního ročníku bude vystoupení pětadvacetičlenného pěveckého souboru Pilsen Voice pod taktovkou sbormistryně Lucie Hofmanové, známé z vokální skupiny Tuti Voci.

Na maratonu budou cvičit pacienti a jejich blízcí. Protáhnout si tělo ale může přijít každý, kdo rád podpoří dobrou věc. Vstupné je dobrovolné a výtěžek poputuje na sportovní aktivity a nákup speciálních rehabilitačních pomůcek pro nemocné, na které zdravotní pojišťovny nepřispívají.

MaRS upozorňuje jak na samotnou nemoc, tak na to, že i pro pacienty s tak vážnou diagnózou, jako je roztroušená skleróza (RS), je pohyb velmi důležitý. „Péče o fyzickou i psychickou kondici je pro pacienty s RS naprosto zásadní a je nezbytnou součástí úspěšného léčebného režimu. Pravidelný pohyb totiž zlepšuje svalovou sílu, působí proti únavě a přispívá k psychické pohodě a celkovému zlepšení kvality života,“ vysvětluje Jiří Fiedler z Neurologické kliniky Fakultní nemocnice Plzeň a dodává: „Pacientům radím se cvičením začít ihned po stanovení diagnózy, aby si tak vytvořili dostatečnou funkční rezervu. Ta jim pak umožní v pozdějším pokročilejším stadiu nemoc lépe zvládat.“

Počty pacientů s RS v České republice zaznamenává Registr pacientů s roztroušenou sklerózou (ReMuS). V Plzeňské kraji jich dosud eviduje 718.