Je správné rovně stát, EU navzdory, je přesvědčený plzeňský člen Svobodných

ilustrační foto / pixabay.com

Žádné jiné nařízení z dílny EU nerozvířilo českou politickou scénu tak, jak se to povedlo letos schválené směrnici o kontrole nabývání a držení zbraní. Proč vyvolala tolik rozruchu? – zamýšlí se člen strany Svobodných v Plzeňském kraji Miroslav Vopat. „Nejprve jak samotná směrnice vznikala,“ popisuje na regionálním webu strany. „V roce 2013 představila eurokomisařka Cecilie Malström návrh na zpřísnění evropské legislativy.  Tento návrh byl po čase uložen k ledu mimo jiné i z důvodu nadcházejících voleb do Evropského parlamentu. Chvíli to vypadalo že se nad ním zavřela voda definitivně, ale ukázalo se že bruselský úředník má dar trpělivosti. A jednou navržené zpřísnění prosadí stůj co stůj, jen co se naskytne lepší šance,“ konstatuje Vopat.

V listopadu 2015 došlo v Paříži k dalšímu z řady teroristických útoků. To byl podle Vopata ten „správný“ spouštěcí moment, kdy byl tento starý návrh opět vytažen na světlo, tentokrát ale v novém kabátě. Zabalen do mediálně populárních klišé o boji proti terorismu prošel celou cestu až do finální podoby směrnice. „Pokud provedeme srovnání této směrnice s naším stávajícím zákonem o zbraních a střelivu, nemůžeme dospět k jinému závěru, než že směrnice je špatná a bude mít na naší legislativu i občany negativní dopady. Stávající český zákon je po odborné stránce vyvážený a hlavně je napsán tak jasně a srozumitelně, že je snadná vymahatelnost práva.  Ze směrnice je naopak snadno čitelné, že ideologický záměr „musíme něco zakázat“ těžce převážil odbornou stránku.

Proti zákonu se vyjádřil ministr vnitra, vláda, Senát i přes 100 tisíc signatářů petice proti regulaci zbraní a sebeobranných prostředků. „Je zřejmé, že došlo k velké shodě na tom, co je špatný a co dobrý směr. Ve svobodné zemi by logicky následovalo uplatnění toho dobrého. Místo toho (na základě našich povinností vyplývajících z členství v EU) je nyní pracovníky ministerstva vnitra připravován návrh zákona  o zbraních dle požadavků směrnice EU.

„Nedá se ani spočítat kolik sil, času a peněz bylo (a ještě bude) ztraceno ve snahách zastavit směrnici a následně zmírnit její dopady,“ píše Vopat. „Těžko říci, kolik ještě bude podobných „euronesmyslů“, kterými budeme muset zaplevelovat a degradovat naši legislativu. Jak dlouho ještě potrvá, než se ve společnosti rozběhnou seriozní debaty o alternativních možnostech členství  EU,“ dodává. Jedna velice pozitivní věc se podle něho v souvislosti s touto směrnicí ale najde. A tou je schopnost a odhodlání  českých občanů nevzdat se dalších svých svobod bez boje. „Česká (nejen) střelecká veřejnost v uplynulých měsících jasně ukázala, že spojit síly a něco dělat pro zachování svobody má stále smysl. Že i když se věci zdají být beznadějné a předem prohrané, je správné rovně stát, neohnout se a trvat na svých názorech. EU navzdory,“ konstatuje Miroslav Vopat.