Sportovní gymnázium se dočká nové kryté haly za 120 milionů

Atleti budou mít konečně možnost trénovat v kryté hale. Foto J. Kottas

Kryté atletické sportoviště za 120 milionů korun vybuduje Plzeňský kraj v areálu Sportovního gymnázia v Plzni na Skvrňanech. Schválili to zastupitelé kraje na pondělním jednání. Halu měla škola slíbenou už delší dobu ještě od předchozího vedení kraje. Sportovci se mohou těšit nejen na rovnou běžeckou dráhu, ale také na sektory pro vrhy, skoky do dálky i další prostory, které jim umožní trénovat lépe než doposud. Hala bude sloužit nejen pro potřeby školy, využívat ji budou i další atleti z Plzně. 

Proti stavbě haly vystoupila na jednání zastupitelstva opoziční zastupitelka Zdeňka Lišková (KSČM). „Chápu dotace pro sportovce. Do této oblasti se toho ale v poslední době nainvestovalo strašně moc. Kde jsou ale dotace do vodohospodářské infrastruktury? Tam je spousta žadatelů, které nemůžeme uspokojit. Máme mizernou infrastrukturu vodovodů a kanalizací,“ uvedla zastupitelka Lišková, která by chtěla krajské peníze nasměrovat do jiné oblasti.

Stavbu haly plánuje kraj začít počátkem příštího roku. Bez vybavení by mohla být hotová do krajských voleb na podzim 2020. Původně se mělo jednat o atletický tunel pro běžecké disciplíny za 30 milionů korun, projekt se ale změnil v krytou atletickou halu, aby v ní mohli sportovci trénovat všechny disciplíny včetně skoku o tyči a to i v zimě. Součástí stavby postavené na pilířích bude parkoviště umístěné pod nimi.

Kraj se bude snažit získat na stavbu dotaci, kterou vypíše ministerstvo školství pro sportovní gymnázia v ČR. „Máme peníze v rezervním fondu, které používáme na vlastní investice nebo jako podíly k dotacím EU,“ informovala ekonomická náměstkyně hejtmana Marcela Krejsová (ODS). Novou halu bude spravovat škola, která bude sestavovat program pro své studenty a Akademii individuálních sportů Plzeňského kraje. Budou tam trénovat také atleti z oddílů v Plzni i regionu.

Náměstek hejtmana Ivo Grüner (ČSSD) uvedl, že sportovní gymnázium má téměř 600 studentů a mnozí z nich dosahují už teď významných úspěchů na závodech a turnajích doma i v zahraničí. V současné době je ale Plzeň jedním z mála míst, které nemá kryté sportoviště pro atlety. Kraj jako zřizovatel už do úprav sportovišť a školy, která se v roce 2016 přestěhovala do areálu ve Vejprnické ulici, investoval 151 milionů korun.

Absolventy jediného sportovního gymnázia v Plzeňském kraji jsou například brankář Petr Čech, střelkyně Kateřina Emmons, tenisté Andrea Hlaváčková a Jonáš Forejtek, fotbalista Vladimír Darida nebo běžec na lyžích Martin Jakš.