Sportovní areál Krašovská má za 50 milionů zrekonstruovanou halu, dětské hřiště nebo parkoviště

Ilustrační foto

Téměř 50 milionů korun investovala v posledních třech letech Plzeň do areálu Krašovská Aktivity centrum. Rekonstrukce se dočkala sportovní hala, nově vzniklo venkovní dětské hřiště se skluzavkami, terasa s posezením, parkoviště se vsakovací jímkou na dešťovou vodu, oplocení s vjezdovou bránou a bezbariérovým vchodem. 

foto: město Plzeň

Město získalo areál zpět do svého užívání v roce 2016 a nechalo jej kompletně zrekonstruovat. „Provoz byl zahájen na podzim 2017 a modernizace od té doby stále průběžně pokračuje,“ uvedl radní pro oblast ekonomickou, bytovou a nakládání s majetkem David Šlouf.

V průběhu letošních prázdnin byla za 5,5 milionu korun zrekonstruována i zdejší sportovní hala. „Starou podlahu jsme nahradili novou sportovní pružnou krytinou včetně trojitého odpruženého roštu a tepelně izolační výplně. Všechny stěny mají nové obklady z březové překližky, které na štítových stranách zakrývají nosné sloupy a umožňují tak bezpečnější pohyb sportujících. Pod překližku byl umístěn nehořlavý akustický obklad s ochranou proti vlhkosti. Tribuna má nový obklad míst pro sezení, přebroušenou a natřenou podlahu a nové stupně má i schodiště. Nechali jsme udělat nové elektrické rozvody a původní osvětlení výbojkami žluté barvy bylo nahrazeno úsporným systémem LED svítidel pro sportovní haly,“ popsal ředitel městské organizace Obytná zóna Sylván, která Krašovská Aktivity centrum provozuje. Halu využívají i oddíly bojových sportů, například aikida, které mohou využít až 200 metrů čtverečních tatami, dále tanečníci, hokejisté pro přípravu mimo led, fotbalisté, mateřské školky pro pohybové aktivity. Významnou skupinou jsou i hendikepovaní sportovci, kteří zde trénují bocciu a mají tu také své vlastní lajnování hřiště.

Foto: M. Osvaldová

Úprav za 6,77 milionu korun se dočkalo i venkovní prostranství areálu. Vzniklo nové parkoviště pro 28 aut se vsakováním dešťových vod bez nutnosti napojení do kanalizace. Byl rozšířen vjezd do areálu s možností uzavírání pojezdovými vraty a závorou v přístupové komunikaci pro zvýšení bezpečnosti dětí i dospělých při pohybu v zadní části areálu, zejména u parkourového hřiště.

Celý areál má nové moderní a úsporné venkovní osvětlení, hlavního vchodu do objektu B byla instalována nová hydraulická plošina pro zdravotně postižené. V zadní části areálu bylo vyměněno oplocení v délce cca 220 metrů. „Současně také byly zkultivovány vstupní a relaxační plochy mezi objekty, vznikla dřevěná pobytová terasa u kavárny a prostranství mezi budovami A a B získalo nový povrch z velkoformátové dlažby. Exteriér doplnily nové lavičky, stojany na kola, informační tabule a odpadkové koše. V okolí parkoviště a relaxačních ploch byly vysázeny jehličnaté a alejové stromy a keře,“ doplnil David Šlouf.

foto: město Plzeň

V blízkosti venkovní dřevěné terasy kavárny byly instalovány herní prvky pro malé i větší děti v hodnotě 934 tisíc korun. Pískoviště a věž z přírodního, ekologicky ošetřeného dřeva se zdravotně nezávadnými doplňky jsou usazeny pod vzrostlými jehličnatými stromy. Herní prvek obsahuje menší a velkou skluzavku, čtyři vnitřní plošiny s průhledy, trubkový šplhací prvek a prvky z lezeckých stěn. Město chce úpravami zpřístupnit areál i dalším lidem z okolí – rodičům s dětmi a těm, kteří ho nevyužívají pro pohyb a sport, ale chtějí tu jen strávit příjemné chvíle odpočinkem a posezením.

„V centru trénuje a působí přes sto klubů a skupin, které si jeho prostory pronajímají a jsou brány jako partneři. Spolupracují na akcích a často využívají reklamní i organizační podporu centra. Centrum se soustředí na podporu menšinových sportů a všestranného pohybu. Provozují se v něm například bojové sporty, florbal, volejbal, badminton, nově i brazilská fotbalová škola. Dále různá cvičení, například rodičů s dětmi. Před půl rokem centrum otevřelo i nové venkovní parkourové hřiště, největší ve střední Evropě, jež je v určitou dobu přístupné i veřejnosti. V centru trénují a zkouší taneční a hudební soubory, funguje v něm i dětská skupina. Centrum nabízí i kurzy pro veřejnost a programy pro mateřské a základní školy,“ uvedla kreativní manažerka centra Ilona Křížková.