Plzeň i letos oživí PechaKucha Night, Náplavka k světu nebo Žonglobalizace

foto: V. Čermák

V prostorách kavárny Střecha v 5. patře někdejší budovy kina Elektra ve Škroupově ulici v Plzni představili plzeňské spolky K světu a Žonglér svůj program na letošní sezónu. Jakub Mareš, absolvent architektury na ČVUT, který už před 7 lety spolek K světu založil, oznámil, že proběhnou tradiční akce jako PechaKucha night a festival Náplavka k světu, jehož součástí bude Opening party nové náplavky na Radbuze. Spolek Žonglér chystá Open air festival Žonglobalizace 2019.

První letošní PechaKucha zavede diváky do netradičních prostor historické varny pivovaru Gambrinus, veřejnosti po dlouhou dobu zavřené. Stane se tak příležitosti 150 let pivovaru Gambrinus. Už 15. března budou moci návštěvníci od 20.20 shlédnout 10 prezentací hostů z Plzně, kteří se podělí o zkušenosti ze své práce. Druhý večer bude pojat jako open air u řeky 28. června k příležitosti dokončení náplavky na řece Radbuze. V září to bude oslava 30. narozenin Pechi a v prosinci pak Pecha Kucha Night proběhne ve spolupráci s plzeňským vědeckým centrem Techmania Science Center.

Multižánrový letní festival Náplavka k světu otevře svůj program v pátek 24. května, potřetí v řadě na břehu řeky Mže na Roudné v ulici Na Poříčí. Letošní program festivalu bude obdobně jako loni velmi pestrý a kromě kulturního vyžití přinese již tradičně relaxaci u vody, bistro s občerstvením či půjčovnu sportovního vybavení. Nově bude možné se v rámci festivalu také zúčastnit workshopu na výrobu mobiliáře.

Letošní festival bude zakončen symbolicky 28.6. na Radbuze v rámci již zmíněné Opening party nově zrekonstruovaného úseku náplavky. V rámci pětitýdenního programu festivalu je připraven blok stand-up comedy nebo SLAM poetry, promítání dokumentárních snímků, tančírny a workshopy. Sobotní večery budou nově hostit koncerty, neděle a pondělí pak poskytne dostatek prostoru pro relaxaci a nabírání sil, kdy bude možno využít půjčovny lodiček a jiného sportovního náčiní nebo se občerstvit v Náplavkovém baru.

Festival se koná díky podpoře Statutárního města Plzeň a ve spolupráci s Úřadem Městského obvodu Plzeň 1. Jak řekl Jakub Mareš, má Plzeň pro pokračování rozvíjejících se aktivit i další mimořádný potenciál, což je zejména soutok čtyř řek. Proto po dokončení náplavky na Radbuze, je možné tento záměr realizovat i na řece Mži, v další fázi tyto lokality propojit a podobně. K dotazu na možné povodně a ohrožení náplavek dodal, že už při projektování s tím bylo počítáno, např. z hlediska konstrukce a vybavení, včetně bezpečnosti lidí. Dle příslušných orgánů a institucí je možné počítat s varováním o případné povodni minimálně pět hodin dopředu.

Spolek Žonglér letos uspořádá již 9. ročník festivalu Žonglobalizace 2019 s podtitulem „stav beztíže“, který se uskuteční v termínu 11. – 15. 6. hned na několika místech v Plzni: v Mlýnské strouze, Borském parku a na Moving station Jižní předměstí. Veškerý program pod širým nebem je pro veřejnost zdarma. Programová rozcvička v Mlýnské strouze první den festivalu bude obsahovat i atraktivní Czech Trickline Cup 2019. Trickline jsou akrobatické skoky na slackline, tj. popruhu nataženým mezi dvěma body. Slackline je populárním provazochodectvím 21. století. Určitě v dalších dnech festivalu zaujme, mimo jiné, i Feel the Universe Circus Company v Moving Station.