Společnost Novares vybudovala v Janovicích u Klatov novou výrobní halu, zaměstná několik stovek lidí

Foto: Ivan Mladenov

Společnost Novares vyrábějící plastové díly pro interiéry osobních vozů slavnostně otevřela 10. července v Janovicích u Klatov novou výrobní halu. Za rok zde vznikne zhruba půl milionu plastových výlisků, které se dodávají do automobilek Škoda, Volkswagen, BMW, Peugeot, Citroën, Ford a mnoha dalších.

Mezinárodní společnost Novares celosvětově zaměstnává 12 tisíc lidí, z toho v České republice má necelou tisícovku zaměstnanců. V Janovicích jich nyní pracuje kolem 400, v plánu je do konce roku zaměstnat asi 100 dalších. Druhou českou výrobu má firma v Žebráku. Janovická pobočka se stala nejmoderněji vybavenou továrnou v celé Evropě. V provozu je tam 10 vstřikovacích lisů, s výjimkou jednoho, jsou všechny zcela nové. Většina z nich je schopna operovat 24 hodin denně, další fungují na tří až čtyř směnný provoz. Během letošního roku přibudou ještě tři nové stroje.

„Hala o rozloze necelých 10 000 metrů čtverečních vznikla během jediného roku a aktuálně jde bezpochyby o naši nejvýkonnější jednotku,“ uvedl generální ředitel společnosti Novares Pierre Bullet. „Důvodů pro umístění nové výroby právě zde bylo několik. Výrobní kapacita ve slovenské Trnavě již nedostačovala potřebám, a tak jsme se rozhodli pro novou továrnu v České republice, která je svou polohou výhodná pro dodávky do Německa i východní Francie,“ dodává Bullet.

Přítomná zástupkyně agentury Czech Invest Veronika Zajícová označila investici za výhodnou pro obě strany a uvítala rozšíření aktivit společnosti Novares v automobilovém sektoru, které tvoří jádro českého průmyslu. O provázanosti české a francouzské ekonomiky se zmínil také francouzský velvyslanec v ČR, pan Roland Galharague: „Francie se řadí mezi předních 10 investorů v České republice. Rozsah ekonomických vztahů mezi našimi zeměmi dosahuje hodnoty přes 12 milionů eur, což je víc, než například obchod mezi Francií a Brazílií.“

Na závěr popsal ředitel pobočky Novares Janovice Štefan Cmarko změny, kterými společnost prošla za uplynulý rok: „Spolu s rozšířením a modernizací výroby jsme se zavázali plnit globální standardy kvality. Díky rozšíření portfolia se zvedly také prodeje. Mezi novými zákazníky jsme uvítali Porsche, Alfa Romeo nebo nákladní automobily Scania.“

NOVARES CZ Janovice, s.r.o. patří k předním dodavatelům kinematických modulů pro automobilový průmysl, produkuje mřížky ventilace, loketní opěrky, držáky nápojů nebo výplně dveří s otevíracím mechanismem. Disponuje technologií na vstřikování a svařování, lakování i potisk plastových dílů a montážními linkami na finalizaci výrobků.

Název společnosti odkazuje na důraz na inovace (res nova = nová věc, lat.). Těžištěm vývoje jsou pragmatické inovace, tedy novinky, které jsou funkční a dotažené až do realizace. Oblasti inovací se v celé korporaci věnuje zhruba 700 vývojářů a důkazem jejich úspěchu je registrace celkem 165 patentů.

PR