Speciální prohlídky a nepřístupné prostory

K památkám, které se v letošním roce připojují k oslavám Mezinárodního dne památek a historických sídel, patří také zámek Červené Poříčí. Už zítra a v neděli se návštěvníkům   otevřou běžně nepřístupné prostory, čekají je speciální prohlídky a někde už i sváteční velikonoční atmosféra.  Pro zdejšího kastelána  Marcela Čermáka je tento víkend startovním, který prý pomůže „provětrat“  hlavní zámeckou budovu a připravit areál na mimořádné letní prohlídky.

„V letošním roce prodlužujeme možnost navštívit zámek o dva měsíce než v roce 2013. Od května do konce srpna mohou návštěvníci nahlédnout do zámeckých prostor každý týden od čtvrtka do neděle a o svátcích. Prohlídky s výkladem průvodce jsou organizovány každou celou hodinu. Během letních měsíců připravujeme několik zajímavostí, jako otevření zahradního altánku s malou výstavou fotografií o proměnách zámecké zahrady. Ve vstupních prostorách zámku, kde je umístěno lapidárium se sochami českých panovníků bude připravena na panelech dokumentace o jejich restaurování – to vše od měsíce května při pravidelných prohlídkách,“ uvedl kastelán Čermák.

Zajímavostí, kterých si návštěvník většinou nevšimne, je pozvolná adaptace areálu zámku na stálý návštěvnický provoz. Obnáší  to budování nových obslužných prostor jako jsou toalety nebo pokladna. Zrestaurován bude i malý kuchyňský zvon ze zámecké věže, který se v 19. století používal na svolávání k jídlu. V minulém století, ale změnil svoji funkci… zvoní se na něj „hodinka-umíráček“ při smrti někoho z obyvatel obce.

„Připravujeme také opětovné spuštění hodinového stroje, který byl mimo provoz necelé dva roky z důvodu stavební obnovy krovů a střešního pláště hlavní zámecké budovy. Jeho čtvrthodinové odbíjení bude zanedlouho slyšet v okolí zámku. O prázdninách počítáme i s tradiční akcí Bitva o zámek Červené Poříčí, kterou s různými scénickými obměnami pořádáme již několik let,“ prozradil Marcel Čermák a dodal, že od července bude v zámku  instalována výstava obrazů mladé výtvarnice Pavly Celerové, která osvěží prostory prohlídkové trasy.

Celý areál   státního  zámku Červené Poříčí  prochází dlouhodobou rekonstrukcí a je běžně nepřístupný. Speciální prohlídky budou probíhat po oba víkendové dny každou celou hodinu od 10:00 do 16:00 (s výjimkou 12:00).   Zámek se pro zájemce otevře také o velikonočním víkendu.

Jan Malý

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here