Spadla klec! Kriminalisté rozprášili gang vynalézavých zlodějů elektroniky

Ilustrační foto

Čtyřčlenný gang pachatelů, který má mít na svědomí rozsáhlé krádeže mobilních telefonů a notebooků ze sídla firmy sídlící v logistického parku na Tachovsku, dopadli kriminalisté. Muži ve věku 51, 37, 26 a 39 let si již vyslechli obvinění ze zvláště závažného zločinu krádeže. Ten spáchali jako členové organizované skupiny. Od ledna tohoto roku ukradli ve 13 případech větší množství elektroniky a způsobili tak škodu přesahující jeden milión korun.

Poškozená společnost, která se zabývá distribucí elektroniky pro český a německý trh, při inventurách zaznamenala, že skladem chybí větší množství mobilních telefonů. Představitelé společnosti byli zprvu přesvědčeni, že je vyloučeno, aby kdokoliv přes jejich interní zabezpečení nelegálně pronesl cokoliv firemního. Úkolem kriminalistů bylo tedy nejen najít osobu pachatele, ale také precizně zadokumentovat cestu, jakou se elektronika z firemních prostor dostávala ven.

„Počáteční informace nasvědčovaly tomu, že k samotným krádežím zřejmě dochází ze strany některého ze zaměstnanců společnosti. Nejprve se podařilo zjistit, že nejméně dvě osoby, které jsou pracovně spojeny s chodem firmy, užívají pro svoji potřebu odcizené mobilní telefony. Kriminalisté tedy začali monitorovat pohyb podezřelých osob. V rámci prověřování se postupně okruh podezřelých osob rozšířil na čtyři muže,“ popsala práci kriminalistů mluvčí policie Markéta Fialová.

Analýza bezpečnostních kamer ukázala, že trestná činnost probíhá sofistikovaně, dlouhodobě a opakovaně organizovanou skupinou pachatelů. Každý člen skupiny měl svůj vlastní úkol tak, aby překonali bezpečnostní opatření poškozeného subjektu. Podařilo se prokázat, že trestná činnost začala již v hale firmy.

„Jeden ze zaměstnanců postupně odcizoval na různých místech mobilní telefony nebo notebooky, které skrytě převážel na vozíku pro přepravu zboží v prostoru pro nohy. S dalšími dvěma členy skupiny si pak věci postupně předávali mezi sebou, například je pod oděvními svršky odnášeli do kanceláře přepravní společnosti nebo ukrývali do kufru na písemnosti. Později pak čtvrtý člen skupiny, zaměstnaný jako řidič přepravní společnosti, odcizené věci v kufru odnášel z kanceláře a odvážel z objektu poškozené společnosti. Protože řidič odvážel kromě odcizeného zboží také legální zboží určené pro zákazníky, mohl bez problému projet přes bezpečnostní kontrolu,“ popsala činnost gangu mluvčí policie.

V okamžiku kdy vyšetřovatelé shromáždili dostatek usvědčujících důkazů, spadla klec! Podezřelého řidiče kamionu zadrželi policisté ve chvíli, kdy projel bezpečnostní kontrolou firmy. V kabině vozu se našel kufr s originálně zabalenými odcizenými mobilními telefony. Postupně policisté dopadli další členy gangu. Je mezi nimi i jeden cizinec.