Soud zamítl žalobu Dětí země. Stavební povolení na spalovnu v Chotíkově platí

Spalovna ZEVO Chotíkov

Krajský soud v Plzni po šesti letech sporů zamítl žalobu ekologických aktivistů na stavební povolení na spalovnu komunálního odpadu v Chotíkově. Sdružení Děti Země ještě může podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu v Brně. Stavební povolení z léta 2012 je pravomocné, spalovna může být zkolaudována. Už téměř dva roky je ve zkušebním provozu.

Ekologičtí aktivisté stavbu kritizují od roku 2010 a jejich žaloby ji několikrát přerušily. Dosud zařízení běželo ve zkušebním provozu, je povolený do srpna 2018. Podle ředitele Plzeňské teplárenské Tomáše Drápely bude muset spalovna zřejmě požádat o další prodloužení.

Děti Země žalovaly kvůli stavebnímu povolení Krajský úřad Středočeského kraje, už předtím také Krajský úřadu Plzeňského kraje, aktivisté napadli i územní rozhodnutí. „Od počátku roku 2012 probíhalo sedm samostatných soudních řízení,“ řekl právník Plzeňské teplárenské Robert Varga. Náklady na právníky se podle Drápely zatím pohybují kolem 1,5 milionů korun; kdyby se ale podle Vargy drželi sazebníků Advokátní komory, přesáhla by suma 20 milionů.

„Je to šikana. Díky ekologickým aktivistům stojí v ČR spoustu velkých staveb, například několik dálničních úseků,“ dodává Tomáš Drápela. „Škoda, že to u nás nefunguje jako ve Švýcarsku. Tam jsou všechny náklady a případné ztráty účtovány na vrub ekologickým organizacím. A zabralo to. Počet zablokovaných staveb se tam výrazně snížil.