Soud začne rozplétat otřesný případ odhalené množírny čivav

Zachránění psi z množírny. Foto: TV ZAK

Otřesný případ týrání zvířat a neoprávněného podnikání začne v pondělí rozplétat plzeňský městský soud. Na lavici obžalovaných usedne Iva W., jejíž množírnu čivav se podařilo odhalit loni v létě v jednom panelákovém bytě a v domku ve Starém Plzenci – Sedlci. Svérázná chovatelka tam v nepředstavitelných podmínkách přechovávala kolem stovky živořících psů.

Psi živořili v otřesných podmínkách. Foto: Policie ČR

Nejhorší zvěrstva se odehrávala za dveřmi sídlištního bytu, který měla obviněná chovatelka v Plzni na Vinicích. Policisté z něj najednou odnesli okolo 80 živých psů, kteří tam živořili ve špíně a v malých klecích. Další bezmála dvě desítky zvířat objevili policisté i v domě v Sedlci u Starého Plzence. Veterináři pak bojovali o to, aby všechna zubožená zvířata přežila.

„Trus se tam válel všude, jak v klecích, tak i na podlahách, bylo tam rozházeno krmení, k dispozici jen špinavá voda, byla tam vysoká koncentrace čpavku. Lidé, kteří tam zasahovali, prakticky nemohli pořádně dýchat,“ popsal loni hrůzné zážitky ze Sedlce Václav Poláček, ředitel Krajské veterinární stanice Plzeňského kraje. Kromě zubožených zvířat policisté na pozemku u domu objevili i několik hrobů s mrtvými psy.

Takto se pátralo po hrobech na zahradě domu v Sedlci. Foto: Policie ČR

O existenci množíren nevěděli zejména lidé u domu v Sedlci. O tom, že se něco nekalého děje v panelákovém bytě na sídlišti nejbližší sousedé tušili. Nikoho ale nenapadlo, že uvnitř bytu funguje tak velká množírna. „Lidé si většinou mysleli, že to je to taková ta starší paní, která má ráda psy, že jich tam má tak kolem deseti a patnácti,“ řekl jeden ze sousedů majitelky množírny ze sídliště Vinice. „Občas tady byl cítit docela velký zápach, těžko říct, jestli to bylo z výkalů, nebo jestli si tady nějakého psa zakopala,“ uvedl zase jeden sousedů v Sedlci.

Postupně vyplouvaly na povrch další podrobnosti v celé kauze. Majitelce množírny měla údajně pomáhat i její známá s falšováním průkazů původu psů, které pak ženy společně vydávaly jako „papírové.“ Ani ta ale prý netušila, že je něco v nepořádku. Měla za to, že jen pomáhá přítelkyni s chovnou stanicí, která si nemůže potřebné dokumenty vystavit sama. Do místností v bytu, kde žena chovala psy se prý nikdy ani nepodívala. Podle našich informací majitelka množírny využívala služeb několika dalších důvěřivých osob, které jí pomáhaly legalizovat její činnost. Od chovatelky si mělo koupit psa kolem 500 lidí.