Soud začne rozplétat loňský útok kyselinou sírovou v nočním klubu na Americké třídě

Tak to vypadalo krátce po útoku na Americké třídě. Foto: Zuzana Duzbabová

Kyselinový útok z března loňského roku, který se stal v časných ranních hodinách v jednom nočním klubu na Americké třídě, začne dnes rozplétat plzeňský krajský soud. Na lavici obžalovaných usedne cizinka, která se bude zpovídat z těžkého ublížení na zdraví z omluvitelné pohnutky. Při potyčce několika osob v baru se žena, která tam pracovala, obávala o svůj život. Účastníky potyčky proto polila kyselinou sírovou, kterou tam měla mezi úklidovými prostředky. Tři lidé utrpěli po zásahu kyselinou popáleniny a někteří museli podstoupit několik operací.

Krvavý incident v baru, kde nakonec zasahovali vedle záchranářů i hasiči ve speciálních oděvech, vyprovokovala roztržka, která se strhla mezi třemi muži a jednou ženou. Trojice odmítla obviněné zaplatit hodinový pronájem pokoje.

Zakrvácená bunda jednoho muže zasaženého kyselinou

Kyselinu z lahve začala barmanka stříkat na skupinku rváčů v okamžiku, kdy už byli na odchodu z podniku. Polévala je na schodišti a v průjezdu domu. Všichni zasažení se pak snažili co nejrychleji dostat ven na ulici z podniku. Lidem na Americké třídě se pak naskytla podívaná na zakrvácenou trojici, která tam zmateně pobíhala ve spodním prádle pod památníkem Díky, Ameriko!

Foto: Zuzana Duzbabová

Situace vypadala zpočátku velmi dramaticky. Nikdo přesně nevěděl, co se uvnitř podniku stalo a ani to, jakou látkou se útočilo. Dokonce se v prvních minutách po nahlášení události mluvilo o teroristickém útoku.

Celkem se kyselinou poleptali čtyři lidé a to včetně útočnice. Nejvíce látka zasáhla jednu ženu, která měla poleptaný obličej a dekolt. Záchranáři ji tehdy transportovali vrtulníkem na popáleninové centrum v pražské nemocnici na Vinohradech. O den později ve stejné nemocnici skončil i další muž zasažený kyselinou. Ten byl původně ještě s jiným účastníkem potyčky hospitalizován v plzeňské fakultní nemocnici.

Při rvačce se ještě zranil pátý účastník konfliktu, ten utrpěl ránu na hlavě. Zastal se totiž útočnice, která je jeho známou a za to se do něj pustili oba útočníci.