Soud už potrestal dva ze čtyř aktérů loňského vražedného útoku na Ukrajince v Dobřanech

ilustrační foto / plzen.cz

Tři roky vězení a desetiměsíční podmíněný trest se zkušební dobou na dva roky. Takové tresty uložil plzeňský krajský soud dvojici mladistvých útočníků, kteří se loni v září podíleli v Dobřanech na brutálním loupežném útoku na Ukrajince (29). Cizinec tehdy útok nepřežil. Rozsudky padly už v květnu, verdikt soudu pro mládež lze ovšem ze zákona zveřejnit teprve až nabude právní moci. Vražedného útoku se v pozici hlavního aktéra zúčastnil ještě dvacetiletý muž, jehož případem se bude soud teprve zabývat. Po útoku totiž uprchl a policisté do zadrželi letos v dubnu v romské osadě v anglickém Doveru. Posledním útočníkem byl čtrnáctiletý chlapec, ten vzhledem k nízkému věku vyvázl bez trestu.

Opilého cizince vylákala skupinka Romů z baru pod záminkou prodeje marihuany. Na neosvětleném místě pak Ukrajince brutálně zbili a zkopali a okradli o batoh, kde měl peníze. Nejstarší útočník bezprostředně po činu zmizel, pro ty zbývající si dojela zásahová policejní jednotka do nechvalně proslulého domu ve Studniční ulici v Dobřanech, kde se trvale i přechodně zdržovalo obvykle kolem 50 romských osob.

Policisté eskortují po příletu z Anglie na pražské letiště muže podezřelého z podílu na brutálním ubití cizince / foto: Policie ČR

Dvojici mladistvých hrozil až pětiletý trest vězení. Mladík, kterému soud nakonec uložil tříletý trest, spáchal svůj čin dva týdny před osmnáctinami. Při útoku srazil oběť k zemi a nejméně jednou muži dupl muži na hlavu. Po odpykání trestu bude vyhoštěn na Slovensko, kde má družku a dvě děti. O čtvrt roku mladší komplic vyvázl s podstatně mírnějším trestem a byl už propuštěn z vyšetřovací vazby. Soudu se podařilo prokázat, že muže ležícího už na zemi kopl do ramene a pak utekl.

Samotný útok byl velmi brutální. Oběť měla rozlámané obličejové kosti a dokonce i utrženou část ucha. Muž se nakonec udusil vlastní krví. Jeho mrtvé tělo s rozbitou hlavou našel druhý den ráno muž, který venčil psa u mateřské školky.

S nepodmíněným trestem může počítat i hlavní organizátor celého vražedného útoku, který na hlavní líčení teprve čeká, vzhledem k pozdějšímu dopadení ve Velké Británii. I když se muž v době zadržení prokázal cizími doklady, k jeho ztotožnění pomohly fotografie a detailní popis tetování. Obviněn byl ze spáchání zvlášť závažného zločinu loupež s následkem smrti. Od jeho transportu zpět do České republiky pobývá ve vazbě.