Za útok nožem na muže u Mikulášského náměstí má jít agresor na 11 let do vězení

Krajský soud Plzeň. Foto: plzen.cz

Na 11 let do vězení poslal v pátek Krajský soud v Plzni Miroslava K. (27) za pokus o vraždu, nebezpečné vyhrožování a výtržnictví. Podle rozsudku loni v prosinci u plzeňského Mikulášského náměstí ve čtvrti Slovany dvakrát bodl nožem do hrudníku čtyřicetiletého řidiče dodávky kvůli jeho jízdě a jeho spolujezdci vyhrožoval. Hrozilo mu až 18 let vězení. Řidič kamionu Miroslav K. u soudu řekl, že nechtěl nikoho zabít ani nikomu ublížit. Trest si má odpykat ve věznici se zvýšenou ostrahou. Verdikt není pravomocný.

Podle spisu 7. prosince obžalovaný stál před barem U Chřestýše a začal bouchat pěstí do dodávky, která se snažila vycouvat, a hlasitě nadávat. Řidič vystoupil, aby zjistil, co se děje. Po krátké slovní rozepři Miroslava K. odstrčil a přitiskl ho ke zdi. Obžalovaný ale v tu chvíli podle soudu vytáhl nůž a řidiče dvakrát bodl do levé strany hrudníku. Napadený utekl do vedlejšího domu, kde pracoval a kde mu pomohl kolega. Miroslav K. šel ještě ke spolujezdci z dodávky, který se v obavě zamkl v autě, několikrát udeřil do vozu a vyhrožoval, že ho také bodne. Potom odešel, zaznělo u soudu.

Zraněný přežil. Jedna bodná rána těsně minula jeho srdce, poškodila dvě tepny a způsobila mu masivní krvácení v hrudníku. Dodnes není vyléčen. Kromě psychických potíží, s nimiž dochází ke specialistovi, má omezenou kapacitu plic na 60 procent.

Čtyřikrát soudně trestaný obžalovaný má podle verdiktu sklony k násilí. U soudu tvrdil, že si nevybavuje, jak se nůž, který měl v kapse, ocitl v jeho ruce, ani jak jím bodal. Vypověděl, že během dne vypil několik piv, pohádal se doma s přítelkyní a s matkou a odešel. Navečer byl s přítelkyní a s kamarádem v baru a šel ven kouřit. Cítil se opilý. Dodávka najednou začala couvat a narazila do něj. Zařval, ať řidič vrátí řidičák, když couvá do lidí, a uhodil pěstí do boční části vozu s plachtou. Řidič prý vystoupil a zaútočil na něj, strčil do něj a narazil ho tvrdě na zeď. V tu chvíli prý zřejmě vytáhl nůž. Přesně si ale nic nepamatuje. Řidič dodávky pak řekl „au“ a utekl. Útočník se šel zeptat spolujezdce, co se děje, řekl u soudu. Incident částečně zachytily městské kamery. Ze záznamu vyplývá, že couvající dodávka do agresora nenarazila, mohl se ale opírat o její bok a když se dala do pohybu, zakymácel se.

Po incidentu obžalovaný podle svých slov zaplatil útratu v baru, dal nůž přítelkyni a rozešli se. Krvácel z ruky a měl strach, zda něco neprovedl. Šel pak spát do svého kamionu. Po několika hodinách ho zadržela zásahová jednotka policie a zbila ho, popsal u soudu svou verzi událostí. Při zadržení měl v dechu 1,75 promile alkoholu a pozitivní test na amfetamin.

Podle soudu si přes opilost musel si být útočník vědom, že může nožem zabít. Svědek v procesu vypověděl, že mu Miroslav k. po incidentu řekl, že nůž má krátkou čepel a nemůže vážně ublížit a „lidí je dost“. „To hovoří o jeho neúctě k životu,“ konstatoval soudce. Senát nenašel žádnou polehčující okolnost. Obžalovaný se u soudu nedokázal do očí poškozenému omluvit, když omluvu vyřkl při své závěrečné řeči, uchechtl se. „Takové omluvě nelze věřit,“ dodal soudce.

ČTK