Soud uložil trest 10,5 roku vězení za podíl na vražedném útoku v Dobřanech

ilustrační foto / plzen.cz

Trest ve výši 10,5 roku vězení s ostrahou uložil v úterý senát plzeňského krajského soudu Patrikovi D. (20) za spoluúčast na loňském brutálním loupežném útoku na Ukrajince (29). Cizinec tehdy útok čtveřice mladíků v Dobřanech nepřežil. Obžalovaný Patrik D. Byl posledním ze skupiny násilníků, které soud potrestal. Už v květnu totiž padly ve stejném případu dva tresty pro mladistvé útočníky. Pro prvního z nich tři roky vězení. Druhému uložil soud desetiměsíční podmíněný trest se zkušební dobou na dva roky. Posledním útočníkem byl čtrnáctiletý chlapec, ten vzhledem k nízkému věku vyvázl bez trestu.

Aktuální verdikt není pravomocný, obžalovaný se proti němu na místě odvolal. Státní zástupce si ponechal lhůtu pro odvolání. Tentokrát stál před soudem hlavní aktér celého útoku. Bezprostředně po akci totiž uprchl a policisté do zadrželi letos v dubnu v romské osadě v anglickém Doveru. Obžalován byl ze spáchání zvlášť závažného zločinu loupež s následkem smrti. K činu se doznal. Hrozilo mu až 18 let vězení. Podle znalců Patrik D. nerespektuje společenské normy, autority, zákony ani pravidla. Je zvýšeně agresivní, má nízký práh pro uvolnění agrese, kterou nekoriguje.

Opilého cizince vylákala skupinka Romů z baru pod záminkou prodeje marihuany. Na neosvětleném místě pak Ukrajince brutálně zbili a zkopali a okradli o batoh, kde měl peníze. Zatímco nejstarší útočník bezprostředně po činu zmizel, pro ty zbývající si dojela zásahová policejní jednotka do nechvalně proslulého domu ve Studniční ulici v Dobřanech, kde se trvale i přechodně zdržovalo obvykle kolem 50 romských osob.

Samotný útok byl velmi brutální. Oběť měla rozlámané obličejové kosti a dokonce i utrženou část ucha. Muž se nakonec udusil vlastní krví. Jeho mrtvé tělo s rozbitou hlavou našel druhý den ráno muž, který venčil psa u mateřské školky.