Soud s majitelkou otřesné množírny čivav nezačal ani na druhý pokus

Zachránění psi z množírny. Foto: TV ZAK

Trpělivost soudkyně plzeňského městského soudu se zřejmě rozhodla otestovat „chovatelka psů“ Iva W. (48), která měla v pondělí usednout na lavici obžalovaných v kauze týrání zvířat a neoprávněného podnikání. Majitelka odhalené otřesné množírny čivav zaslala soudu v pátek odpoledne na poslední chvíli omluvu, že se nezúčastní hlavního líčení a neschopenku z důvodu virózy. Soudkyně ovšem tuto neschopenku omluvu nepovažuje za adekvátní a hodlá v této věci podniknout další kroky. Hlavní líčení o měsíc odročila.

Pro nemoc se už jednou povedená podnikatelka Iva W. omluvila z hlavního líčení letos v srpnu. Vše nasvědčuje tomu, že se snaží jednání u soudu vyhýbat. V případě prokázání viny jí hrozí až pětiletý trest vězení. „Ještě v pátek jsem se pokusila kontaktovat dva lékaře, kteří byli podepsáni pod neschopenkou, ale ani jednoho z nich se mi nepodařilo sehnat. A kontaktovat se mi je nepodařilo ani dnes ráno. V případě potřeby si necháme zpracovat znalecký posudek na zdravotní stav obviněné, abychom zjistili, zda je schopna účasti u soudního jednání. Pokud tak bude, použije soud všech zákonných prostředků, aby zajistil její účast u hlavního líčení,“ uvedla soudkyně Bohdana Kučerová.

Bez zajímavosti není ani fakt, že v pátek poslaly omluvu z důvodu neúčasti u hlavního líčení i obě dvě klíčové svědkyně v celé kauze nelegální množírny psů. Své polínko do ohně si přiložil také advokát obviněné Přemysl Kubíček, který požádal soudkyni, zda by nemohla začátek hlavního líčení posunout namísto 8.00 hodin na 9.00 hodin, že má problém dojet takto brzo z Českých Budějovic. Soudkyně Kučerová mu důrazně odpověděla, že svá hlavní líčení zahajuje vždy v 8.00 hodin a nehodlá na tom nic měnit. A advokát nepochodil u soudkyně ani s požadavkem, aby bylo hlavní líčení neveřejné. Novinářům také oznámil, že si jeho klientka nepřeje, aby ji fotografovali v případě, že se zúčastní hlavního líčení.

Podnikatelka ještě loni v létě chovala v otřesných podmínkách na dvou místech téměř stovku zubožených čivav. Nejhorší zvěrstva se odehrávala za dveřmi sídlištního bytu, který měla obviněná chovatelka v Plzni na Vinicích. Policisté z něj najednou odnesli okolo 80 živých psů, kteří tam živořili ve špíně a v malých klecích, kdy na sebe káleli. Někteří psi pobíhali volně, další byli v klecích. Bezmála dvě desítky zvířat pak objevili policisté i v domě v Sedlci u Starého Plzence. Veterináři potom bojovali o to, aby všechna zubožená zvířata přežila.

Majitelce množírny měla údajně pomáhat i její známá s falšováním průkazů původu psů, které pak ženy společně vydávaly jako „papírové.“ Za jednoho psa si pak účtovala od důvěřivých zájemců kolem 15 až 18 tisíc korun. Od chovatelky si mělo koupit psa kolem 500 lidí.