Soud rozplétá brutální případ vraždy, mladíka usmýkali k smrti za autem

Eskorta přivádí k soudu Martina N. Foto: Richard Beneš

Neuvěřitelně brutální případ vraždy z roku 2008 začal v pondělí rozplétat plzeňský krajský soud. Obětí se stal šestadvacetiletý mladík, kterého měla poblíž Aše dvojice pachatelů nejprve surově zbít. Podle obžaloby potom těžce zraněného muže přivázali za nohy pomocí lana za osobní automobil a více než dva kilometry ho smýkali po silnici. Naprosto zohavené tělo pak nechali ležet u silnice, kde muž zemřel. Z vraždy spáchané zvláště trýznivým způsobem státní zástupce obžaloval dnes již bývalého policistu Martina N. (40) a vyhazovače z diskotéky Aleše Š. (45).

Hrůzný čin se stal už v listopadu 2008, ale dvojici pachatelů zadržela policejní zásahová jednotka přesně před rokem. Do té doby si oba muži žili poklidným životem, i když všichni v Aši byli přesvědčeni o tom, že vraždu mají mít na svědomí právě oni. Od začátku sice patřili mezi hlavní podezřelé, byli ve vazbě, ale chyběly důkazy, policie věc odložila a oba muži se opět dostali na svobodu. Mezitím obávaný a nechvalně proslulý policista Martin N. odešel od policie a otevřel si v Aši kiosek s občerstvením, kterému místní neřekli jinak než „Bouda u vraha.“

Vyhazovač Aleš Š. přichází do soudní síně. Foto: Richard Beneš

Po deseti letech se ale objevil svědek, který bude před soudem vypovídat v utajení. Tento svědek měl oba obžalované vidět v okamžiku, kdy za autem smýkali tělo mladého muže a on jel proti nim automobilem a oba měl poznat. Obžalovaným hrozí výjimečný trest. A důvod tohoto hrůzného činu? Žárlivost! Policista Martin N. nemohl přenést přes srdce, když jeho tehdejší přítelkyně a současná manželka tančila na diskotéce se svým kolegou z práce.

Jen pro jedince se silným žaludkem bylo, když státní zástupce podrobně líčil devastující zranění, které mladý muž utrpěl v důsledku smýkání za autem. Při výprasku utrpěl nejprve zlomeninu stehenní kosti a řadu dalších zranění, vzhledem k opilosti neměl šanci se bránit. Na začátku smýkání byl při vědomí. Na konci utrpení mělo jeho tělo na mnoha místech obroušené kosti, rozsáhlou ztrátu tkáně, utrpěl pohmoždění mozku, otok mozku i plic. Zemřel v nepředstavitelných bolestech.

„Nemám s tou smrtí nic společného,“ uvedl na začátku své podrobné výpovědi Martin N. A vylíčil co všechno osudný večer dělal a s kým mluvil. Připustil, že pozdější oběť potkal v jednom baru, kde ho viděl ve stavu značné opilosti. Když prý mladý muž upadl z barové stoličky, pomáhal ho zvednout. Z baru pak měl odejít na diskotéku, kde se potkal se svojí přítelkyní. „Společně jsme se tam bavili, domů jsme odešli spolu,“ řekl Martin N. a odmítl, že by na diskotéce potkal spolupracovníka jeho přítelkyně.

Dvojice obžalovaných před soudem. Foto: Richard Beneš

Soudce Tomáš Bouček se obžalovaného zeptal na odposlechy telefonátů, které vedl z vazby se svou přítelkyní. Dával jí instrukce, za jakými lidmi má jít a radil jí, co mají vypovídat. „K tomu se nebudu vyjadřovat. Ty odposlechy jsou nezákonné,“ řekl obžalovaný. „Nemám žádné vysvětlení, proč jsem s touto věcí spojován, neměl jsem žádný důvod k žárlivosti, partnerku jsem nikdy nebil, jak se někde uvádí. Máme hezký vztah,“ dodal Martin N.

Jakékoliv spojení s případem odmítá i druhý obžalovaný Aleš Š. „Nemám s tím nic společného, nevím co se stalo. Nepamatuji si nic z té doby, je to už dlouho, co se to stalo. „Policie mě vyslýchala jako všechny ostatní lidi, kteří tam byli večer na té diskotéce. Já jsem tam pracoval jako vyhazovač a pak jsem odešel domů s přítelkyní,“ vypověděl Aleš Š.

Hlavní líčení pokračuje výslechy dalších svědků, výpověď korunního svědka v utajení je naplánována na úterý.