Soud rozhodl: Vrah, který utopil v jímce plné výkalů mladíka, dostal 28 let

Obžalovaný Jaromír Šmídek se k činu nikdy nepřiznal. Foto: Richard Beneš

AKTUALIZOVÁNO: S nesouhlasným kroucením hlavy si vyslechl Jaromír Šmídek (47) u plzeňského krajského soudu vynesení rozsudku, kterým ho soudce poslal na 28 let do vězení se zvýšenou ostrahou. Obžalovaný podle soudu zavraždil Dominika P. (22), kterého usmrtil zvláště trýznivým způsobem, když ho hodil do jímky plné výkalů a pomalu ho v ní nechal utopit. Důvodem tohoto hrůzného činu byla skutečnost, že se vraždou nevinného muže snažil zakrýt jinou trestnou činnost, kterou spáchal. Konkrétně se jednalo pohlavní zneužití sedmileté dívky.

Rozsudek není pravomocný, obžalovaný se proti verdiktu na místě odvolal, státní zástupce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou. Vedle výjimečného trestu uložil soud Šmídkovi zaplatit pozůstalým dohromady 2,3 milionu korun jako nemajetkovou újmu. Soudce Tomáš Bouček uvedl, že soud rozhodoval na základě většího množství nepřímých, ale velmi kvalitních důkazů tvořících ucelený řetězec. Rozhodujícím důkazem pak byl kamerový záznam z palubní kamery umístěné v zaparkovaném automobilu pozdější oběti.

Kamera zachytila Šmídka, jak do svého auta nakládá zcela bezvládného Dominika P., kterého následně odváží pryč. S autem pak odjel na odlehlé místo u Karlových Varů, kde mladíka hodil do jímky, kterou uzavřel těžkým poklopem. O přítomnosti obžalovaného na místě činu svědčily stopy pneumatik jeho automobilu, které zanechal ve sněhu. Opuštěný dům navíc velmi dobře znal, protože tam dříve bydlel.

„Nebýt té nahrávky z palubní kamery v autě, bylo by mnohem složitější vraha dopadnout a usvědčit,“ zdůraznil soudce Tomáš Bouček. Podle jeho slov neexistovala žádná polehčující okolnost, která by umožnila mírnější trest. Obžalovaný se k činu mladého muže, který ho u sebe dokonce nechal bydlet, nikdy nepřiznal. V době, kdy ho všichni přátelé hledali, nebo se snažili kontaktovat mobilem, se Šmídek skrýval v lese s vypnutým mobilem. Dominikovi nevolal, protože věděl, že už je po smrti. Soud nemohl uložit doživotní trest vzhledem k tomu, že znalkyně nevyloučila resocializaci obžalovaného.

„Nic z toho, co je mi kladeno za vinu, jsem nespáchal,“ prohlásil před soudem naprosto chladnokrevně devětkrát soudně trestaný Šmídek. Ten realizoval ďábelský plán, kterým se chtěl vyhnout stíhání za pohlavní zneužívaní dívenky. Měl v úmyslu svalit vinu na svého známého, který měl vztah s jeho bývalou partnerkou. Starší muž se vydával za Dominika a z jeho mobilu poslal ženě sms zprávu se vzkazem, že to byl on, kdo zneužil její dceru. Dále napsal, že odjíždí do zahraničí a už ho nikdo z nich neuvidí. Mezitím měl muže odvézt na Karlovarsko, kde ho hodil do jímky.

„Doufám, že ho z vězení jednou odnesou nohama napřed,“ reagoval na rozsudek otec zavražděného muže. Uvedl, že počítal s tím, že nepadne doživotní trest, nicméně je přesvědčen o tom, že by se vrah jeho syna neměl nikdy dostat na svobodu vzhledem k jeho věku a zdravotnímu stavu. „Zavraždil moc hodného kluka, který se každému snažil pomoci. A pomohl i jemu,“ dodal se slzami v očích otec oběti.