Soud řeší kauzu muže, který měl připravit o miliony Limberského a Daridu

Krajský soud Plzeň. Foto: plzen.cz

Případ podvedených a okradených hvězdných fotbalistů začal v úterý rozplétat plzeňský krajský soud. Na lavici obžalovaných usedl Čeněk P. (34), který se zpovídá ze zpronevěry a podvodu. Podle žaloby měl vylákat v letech 2014 až 2016 od fotbalisty prvoligové Viktorie Plzeň Davida Limberského přes pět milionů korun jako údajnou spoluúčast na obchodování s luxusními auty. Hráč ho považoval za přítele. O milion korun měl připravit obžalovaný podle státní zástupkyně také fotbalového reprezentanta a hráče berlínské Herthy Vladimíra Daridu.

Obžaloba viní Čeňka P. z toho, že z Limberského postupně vylákal celkem 5,1 milionu. Tvrdil mu, že peníze použije na nákup luxusních aut, která pak se ziskem prodá. Fotbalistovi sliboval zhodnocení peněz, ale už od začátku mu je neplánoval vrátit a nereagoval ani na jeho urgence, řekla před soudem státní zástupkyně.

Zároveň obžalovaný nabídl Limberskému zprostředkování opravy luxusního auta značky Bentley, s nímž fotbalista boural v roce 2015 v Praze. Hráč mu proto poslal jako zálohu 1,5 milionu. Pazderka ale podle spisu zaplatil firmě, která opravu prováděla, jen přes 1,1 milionu. Zbývající peníze nevrátil, Limberský navíc musel ještě sám doplatit za opravu dalších 300 tisíc korun, řekla žalobkyně. Fotbalového obránce podle ní obžalovaný připravil navíc ještě o 55 tisíc korun, za něž sliboval nové zimní pneumatiky na opravovaný vůz.

Podvodně Čeněk P. údajně obral o peníze i Daridu, kterému ho doporučil Limberský. Obžalovaný slíbil reprezentantovi zprostředkování prodeje jeho luxusního vozu BMW za víc než milion korun, stojí v obžalobě. Auto nakonec prodal za 0,9 milionu, hráči ale odevzdal jen část peněz, uvedla státní zástupkyně.

Obžalovaný, jemuž hrozí až desetileté vězení, vinu popřel. Převáděné statisícové sumy, které mu Limberský poslal na účet, byly podle něho platby za věci, které si od podnikatele fotbalista kupoval. Měl prý slabost pro luxusní auta, hodinky a telefony, a když něco drahého u něj viděl, chtěl to prý hned také. Jednalo se podle obžalovaného například o peníze za luxusní telefony Vertu nebo hodinky Hublot. „Žádné půjčky mi neposílal, zaplatil mi moje věci,“ tvrdil u soudu Pazderka.

Další převedené statisíce od Limberského vysvětloval Čeněk P. jako splátky peněz, které hráči údajně půjčoval na hazard. Další půjčené peníze mu prý fotbalista vracel i v hotovosti. „Byly to desítky případů, šlo o miliony,“ řekl u soudu obžalovaný. Žádné smlouvy podle něj mezi sebou nesepisovali, protože byli kamarádi. „David a ostatní mají velký problém, že hrají hazard. Popírá to, ale všichni to vědí,“ tvrdil Čeněk P. Limberský podle něj hrál na automatech, a to hlavně v Plzni, ale i v Rozvadově. Obžalovaný mu podle svých slov půjčoval po nocích statisíce korun, které hráč už ráno neměl a vracel je až poté, co dostal výplatu. Popřel také, že by hráče poškodil při zajištění opravy jeho vozu.

Limberský požaduje náhradu škody 5,6 milionu a Darida chce od obžalovaného zaplatit škodu 800 tisíc korun, Čeněk P. jejich nároky neuznal, ale připustil, že vůči Daridovi má nesplacený dluh. Hlavní líčení pokračuje výslechy dalších svědků.

ČTK