Soud projednává loňskou smrt taxikáře, obžalovaným je jeho zákazník

Pracovníci pohřební služby nakládají tělo mrtvého taxikáře. Foto: TV ZAK

Loňskou smrt taxikáře (68) začal v pondělí rozplétat plzeňský krajský soud. Na lavici obžalovaných usedl Mário Krtička (34), který se zpovídá z těžkého ublížení na zdraví, za což mu hrozí až 16 let vězení a vyplacení dvou milionů korun pozůstalým jako nemajetkovou újmu. Obžalovaný se dostal do konfliktu s taxikářem kvůli ceně za odvoz taxíkem z baru. Hádka vyvrcholila potyčkou a následnou smrtí taxikáře. Toho našli nad ránem ležet na chodbě domu nájemníci. Právě do tohoto domu odvezl taxikář Krtičku.

Taxikář utrpěl vážné poranění břicha i hlavy. Přivolaným lékařům se ho už nepodařilo zachránit. Vedle těla ležel teleskopický obušek, který taxikář si s sebou vozil taxikář na svoji obranu. Ještě v ranních hodinách zadrželi policisté v jednom z bytů Krtičku, který tam spal u svého kamaráda, protože jinak žije se svou rodinou v SRN, kde také pracuje. Osudnou noc slavil s kamarády narozeniny a popíjel přitom alkohol.

Tělo taxikáře leželo na chodbě domu. Foto: TV ZAK

Obžalovaný před soudem odmítl vypovídat a odkázal na své výpovědi z přípravného řízení. Tehdy uvedl, že si nepamatuje nic, kromě rány do hlavy, kterou dostal. Samotný konflikt neměl žádné svědky, obžaloba má k dispozici jen nepřímé důkazy, které mají prokázat vinu obžalovaného. Podle nich ale nemělo jít o nutnou obranu. Nedovedu si představit, že bych to udělal. Probudila mě až policie, tekla mi krev z čela,“ vypověděl na policii Krtička.

Příčinou smrti taxikáře bylo podle obžaloby krvácení do břicha. Obžalovaný měl zasadit poškozenému přesně nezjištěný počet úderů do obličeje a udeřil měl svoji oběť také velkou silou do břicha, což způsobilo krvácení. Během několika minut pak muž zemřel.

Neštěstí se stalo v tomto domu. Foto: TV ZAK

Ještě před samotným konfliktem poslal Krtička kamarádovi, který zůstal v baru několik SMS zpráv. Popisoval v nich, že se zřejmě s taxikářem nedohodl na placení. O taxikáři bylo známo, že je prudší povahy, nebyl příliš oblíbený ani u svých kolegů taxikářů. Rád prý také využil každé příležitosti, aby mohl své klienty obrat. Naopak o obžalovaném jeho kamarádi vypověděli, že nikdy nebyl pod vlivem alkoholu agresivní, byl naopak veselý a přátelský, nenosil žádné zbraně. Svědek uvedl, že Krtičkovi zavolal taxi, posadil ho do auta a taxikáři zaplatil 300 korun, aby kamaráda odvezl domů. Tato částka měla na cestu na danou adresu bohatě postačit, což dosvědčili i další taxikáři.

Manželka oběti naopak ve své výpovědi uvedla, že taxikář měl nemocné srdce a nikdy nevystupoval za svými klienty z auta. Popřela také, že by měl mít sklony k agresivitě. Hlavní líčení pokračuje výslechy dalších svědků a znalců. Rozsudek tento týden zřejmě nepadne.