Soud odročil na neurčito kauzu usmrceného novorozence z babyboxu

Obžalovaná Jana F. čeká na chodbě soudní budovy. Foto: Richard Beneš

Na neurčito odročil ve středu soudce plzeňského krajského soudu Tomáš Bouček projednávání případu mladé ženy obžalované z vraždy novorozence. Soud si vyžádal vypracování nového znaleckého posudku z gynekologie. Loni byla Jana F. (32) odsouzena na 17 let do vězení, což potvrdil i vrchní soud. Nejvyšší soud ale letos tyto rozsudky zrušil, věc vrátil zpět do Plzně a žena byla propuštěna z vězení na svobodu. Dítě přišlo na svět při utajeném domácím porodu, potom ho odvezla matka rodičky do babyboxu. Chlapeček ale o den později zemřel na následky těžkého poranění hlavy. Nejvyšší soud měl pochybnosti o vině odsouzené.

V odůvodnění svého rozhodnutí měl nejvyšší soud výhrady k výslechu zpracovatele znaleckého posudku z oboru gynekologie. Jeho autor už není soudním znalcem a proto soud nechá vypracovat nový posudek,“ informovala mluvčí krajského soudu Lucie Jíchová. Obhajoba chce také vyslechnout některé další svědky. Konkrétně se jedná o zdravotní sestru, která měla být přítomna převzetí dítěte z baby boxu a dále jednoho kriminalistu.

Druhý den, kdy se případ opětovně projednával u krajského soudu, vyslechl senát dvojici patologů, kteří v červenci 2017 provedli pitvu novorozence. Oba shodně potvrdili, že zranění na hlavičce novorozence vůbec nemusela být za jeho života patrná. Modřiny nebyly výrazně nápadné ani při pitvě, která se uskutečnila až po více než 30 hodinách po úmrtí dítěte. Způsobené zlomeniny kostí na hlavě novorozence by měl problém nahmatat i zkušený lékař.

Obžalovaná odmítla svůj podíl na smrti jejího novorozeného syna. Foto: Richard Beneš

Podle znalců zranění nemohla vzniknout manipulací s dítětem. A to ani v případě, pokud by někomu náhodně vypadlo z ruky, spadlo na zem na hlavičku nebo při pádu narazilo hlavou například na umyvadlo. Mechanismus zranění vznikl bočním stlačením hlavy proti pevné podložce.

Obžalovaná jakýkoliv podíl na smrti svého dítěte odmítá. Před soudem vypověděla, že s dítětem po porodu vůbec nemanipulovala, zatímco její matka ano, když novorozence vezla autem do babyboxu. Podle obhajoby není jasné, kdy přesně bylo způsobeno těžké zranění hlavy novorozence. Nevylučuje, že zranění mohlo vzniknout až po uložení do babyboxu. To ale už v úterý striktně odmítli tři lékaři z neonatologického oddělení plzeňské fakultní nemocnice, kam byl novorozenec z babyboxu převezen.