Součástí obnoveného památníku obětem náletů na Doubravce bude válečná puma

foto: Plzeň TV

Plášť nevybuchlé letecké pumy z 2. světové války se stane už za pár týdnů unikátní součástí památníku obětem náletů v Plzni v Jateční ulici na Doubravce.

Při náletu na seřaďovací nádraží 14. dubna 1945 zničily bomby i čtvrť dělnických domků zvanou Cikánka, která se nacházela hned vedle. Po válce už nebyla obnovena. „Je zde spoustu pamětníků, kteří v oblasti Cikánky žili a je to pro ně velmi citlivé téma,“ říká místostarosta Městského obvodu Plzeň 4 Zdeněk Mádr. V místě, kde jsou oběti náletu zasypány byl v minulosti osazen pamětní kámen. „Místo už ale bylo nedůstojné. Získali jsme proto pozemek do své správy a vybudujeme tam nový park,“ dodává Zdeněk Mádr. 17. dubna bude tradiční pietní akt v tomto místě a to by měl být park už hotový.

Součástí nového památníku bude navíc autentická letecká válečná puma. Stejný typ, jaký byl použit na bombardování Plzně. „Díky obrovské vstřícnosti Policie ČR se nám podařilo tu pumu získat a stane se součástí památníku,“ říká starosta čtvrtého plzeňského obvodu Michal Chalupný. „Pomník bude připomínkou nejen zmiňovaného náletu, ale i hrdinství pyrotechniků, kteří do dnešních dnů nasazují život, když tyto pozůstatky druhé světové války nacházejí,“ doplnil starosta.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here