Sociální klinika v Plzni pomáhá lidem, kteří potřebují psychoterapii, ale nemůžou si ji dovolit

ilustrační foto

Lidé, kteří se dostali do složité životní situace, nutně potřebují psychoterapeutickou pomoc, ale nemohou si ji z finančních důvodů dovolit – to jsou klienti plzeňské pobočky Sociální kliniky. Bez nároku na honorář jim pomáhají zkušení terapeuti.

„Sociální klinika v Plzni se otevřela v listopadu loňského roku. Působí v ní šest stálých terapeutů, kteří mají soukromé praxe, pracují v psychiatrických zařízeních anebo se věnují pedagogické činnosti. Každý z nich má několik klientů z celého Plzeňského kraje, kterým se věnuje ve svém volném čase a bez nároku na honorář,“ vysvětluje koordinátorka Sociální kliniky v Plzni Barbora Sládeková.

Barbora Sládeková

Příběhy klientů

Sociální klinika působí v České republice čtvrtým rokem a za tu dobu pomohla osmdesátka dobrovolných terapeutů třem stovkám lidí. Mezi klienty byl například 45letý muž trpící úzkostí a nespavostí. Jeho manželka podstoupila operaci zhoubného nádoru a chemoterapie. Muž se tak musel najednou sám starat o dvě malé děti ve věku tři a sedm roků. Rodina se také dostala do finančních potíží, muž ale musel být pro všechny kolem silný. Od manželky se raději držel stranou, aby se “neprovalily emoce” a nestresoval ji. Díky terapii se měl komu svěřit, pochopil své obavy, lépe zvládnul náročnou péči o domácnost a děti, a hlavně dokázal se ženou mluvit o svých problémech i o strachu o ni. Zlepšil se tak nejen jeho stav, ale také vzájemné vztahy se ženou.

Další klientkou byla mladá matka dětí předškolního věku. Byla nervózní, nesoustředěná, všechno ji hned rozzlobilo. Ztrácela trpělivost, když děti zlobily, například vztekle třásla s neposlušným synem a křičela na něj. Nikdy se tak nechtěla chovat a vyčítala si to. Za vším byla její nervozita z toho, že půjčila kamarádce větší částku peněz a nemohla ji z ní dostat zpět. Manželovi vše tajila a měla strach se mu svěřit. Klientka trpěla nejen pocity viny, ale také tím, jak se v její původní rodině stále objevovalo neuvážené zacházení s penězi. Ukázalo se, že se v rodině objevuje téma “kupovat si přízeň a lásku”. Během spolupráce klientka přiznala manželovi, co udělala, on se sice rozčílil, ale podpořil ji a dohodli spolu další kroky. Ženě se velmi ulevilo, přestala být plačtivá a neklidná. V rodině se výrazně zlepšily vztahy.

MDŽ začne v září

Sociální klinika pořádá druhý ročník série benefičních workshopů pod názvem Magie dobrého života. Tři kurzy se vůbec poprvé odehrají v Plzni a povedou je zkušení terapeuti. Zakoupením vstupenky na workshop účastníci zároveň podpoří Sociální kliniku. Vybranou částku navíc ještě znásobí partner sbírky, Nadační fond pomoci Karla Janečka, zlatým řezem, tedy koeficientem 1,618.