Sochařský festival Sculptureline 2018 pokračuje novou výstavou v Galerii města Plzně

foto: V. Čermák

Jak jsme vás již informovali, v Plzni probíhá od 13. června do konce měsíce září mezinárodní sochařský festival Sculptureline 2018. Kromě Plzně a Prahy se koná v dalších 11 českých městech a také v zahraničí. V městě Plzni bylo rozmístěno celkem 11 děl významných autorů. Jedním z nich je i Michal Gabriel s dvěma sochami, v Kopeckého sadech je to Kůň a v Mlýnské strouze Koupel.

Právě výstavu tohoto autora pod názvem Ve vaně, Archanděl Gabriel a jiné příběhy pořádá ve spolupráci se sochařským festivalem Sculptureline 2018 Galerie města Plzně na náměstí Republiky. Vernisáž výstavy se konala ve čtvrtek a ředitelka Galerie města Plzně Zuzana Motlová na slavnostním zahájení přivítala, kromě autora Michala Gabriela, prvního náměstka primátora města Plzně Martina Baxu, ředitele celého festivalu Sculptureline 2018 Ondřeje Škarku, ředitelku plzeňské části festivalu Andreu Buriánkovou a kurátora výstavy Martina Dostála.

V průběhu vernisáže proběhl i křest katalogu Sculptureline 2018 s poděkováním partnerům letošního ročníku.

Fotogalerii najdete zde.

Michal Gabriel po absolutoriu Střední uměleckoprůmyslové školy v Praze absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze, kde vystudoval sochařství. V roce 1987 založil spolu s dalšími umělci neformální uměleckou skupinu Tvrdohlaví. Od roku 1998 působil jako docent na Fakultě výtvarného umění VUT v Brně, kde v letech 2007–2010 působil jako děkan. Vyučuje i na Vysoké škole uměleckoprůmyslové škole v Praze. V roce 1995 za svoji tvorbu obdržel prestižní cenu Jindřicha Chalupeckého. Mezi jeho významná díla patří např.spolupráce na výtvarné výzdobě v pavilonu indonéské džungle v ZOO Praha. V roce 2009  byl jmenován profesorem. Zcela osobitý je i Gabrielův přístup k materiálu. Má radost ze soch odlitých z bronzu. Oblíbil si i odlévání soch z pryskyřic, do kterých se zálibou vkládá drobné suché přírodní plody. Kromě výuky stále tvoří svá vlastní díla. Neustále přemýšlí nad sochami. Tvoří je na různých svých oblíbených místech v časových odstupech. Rád nad nimi přemýšlí. Rád se k nim znova vrací a postupně si tříbí názory na jejich podobu.