Sněmovní volby by podle listopadového průzkumu vyhrálo hnutí ANO

Hnutí ANO pozici nejsilnější strany uhájilo i v listopadu. V té době vrcholily aféry kolem Andreje Babiše. Foto: Richard Beneš

Hnutí ANO by podle listopadového průzkumu agentury Median jasně vyhrálo sněmovní volby se ziskem 29,5 procenta hlasů. Na vítězství hnutí ANO se neprojevila kauza stranického předsedy a premiéra Andreje Babiše, který čelil aféře v souvislosti s údajným únosem svého syna na Krym. Negativní dopad na výsledky průzkumu pro ANO nemělo ani hlasování o vyslovení nedůvěry vládě Andreje Babiše. Oproti říjnu si naopak ANO zhruba o jeden procentní bod polepšilo.

Opoziční ODS by ve volbách skončila druhá se ziskem 13,5 procenta hlasů a třetí Piráti mají o půl procenta hlasů méně. Podobně jako ANO si i obě tyto strany polepšily o jeden procentní bod ve srovnání s říjnovým průzkumem. O jedno procento více má SPD na čtvrté pozici, které by dalo hlas 10 procent voličů. Oslabily naopak na dalších místech levicové strany, jak ČSSD tak i KSČM. Sociální demokraty by volilo 7,5 procenta lidí což je o dvě procenta méně než v říjnu. Komunisté teď získali sedm procent, což představuje pokles o 1,5 procenta. STAN by přesvědčilo šest procent voličů, KDU-ČSL 5,5 procenta a TOP 09 se pohybuje na pětiprocentní hranici nutné pro vstup do dolní komory Parlamentu.