Sněmovna bude dnes opět jednat o národních parcích

kůrovec na Šumavě

Naše čtyři národní parky, Krkonoše, Šumavu, České Švýcarsko a Podyjí, navštíví ročně devět milionů lidí a utratí v nich odhadem minimálně pět miliard korun. Právě peníze z turistického ruchu a přitažlivost jen málo narušené přírody jsou hlavním zdrojem pro místní udržitelnou ekonomiku. Podle informace Hnutí DUHA prý obce v národních parcích z nich výrazně bohatnou a rozvíjejí se, a to jak u nás, tak i všude ve světě.

Dokládá to údajně prostá statistika – pět z deseti obcí, které měly v roce 2013 nejvyšší úhrnné příjmy v ČR v přepočtu na jednoho obyvatele, leží na území národních parků nebo na jejich okraji. Obce v  NP Šumava měly podle statistických dat průměrně víc než dvakrát vyšší příjem v přepočtu na jednoho obyvatele než je průměr pro srovnatelně velké obce na celém území Jihočeského a Plzeňského kraje. Nejvyšší tempo bytové výstavby v přepočtu na obyvatele mezi lety 2005 a 2015 bylo především v okolí Prahy, v Krkonoších a na Šumavě. Také nezaměstnanost v obcích v NP Šumava je znatelně nižší než jinde na venkově.

Šumava 18O novele sporného zákona o našich NP mají dnes už podruhé hlasovat poslanci. Poslanecké kluby TOP09, KDU-ČSL, strany Úsvit a ANO již veřejně přislíbily, že odmítnou škodlivý senátní návrh zákona, který prosazuje právě další rozvoj obcí v NP, a podpoří původní sněmovní verzi. Poslance o to žádá veřejnou výzvou Zachraňme národní parky (www.zachranmenarodniparky.cz) již více než 51 000 občanů a rostoucí počet osobností veřejného života včetně téměř 400 vědců a akademiků i čtyři bývalí ministři životního prostředí. V neposlední řadě poslaneckou verzi zákona podpořilo také 24 šumavských spolků místních občanů i pět šumavských obcí (Lenora, Prášily, Srní, Želnava a Kubova Huť).

Naproti tomu senátní návrh zákona obhajuje radní Plzeňského kraje Radka Trylčová, stejně tak plzeňský senátor Lumír Aschenbrenner.

Náš největší a nejcennější NP Šumava obdivují ročně přes dva miliony návštěvníků, přičemž nejpopulárnější místa, často v první zóně, tvoří z této sumy víc než polovinu. Nárůst návštěvnosti je znatelný prakticky na celém území NP. Na některých místech, např. na Modravsku, vzrostla dvojnásobně. Za posledních pět let návštěvnost roste neustále včetně zájmu o informační centra i průvodcovské služby do divočiny. NP Šumava podobný trend očekává i letos.