Snažíme se vyloučit špiclování uživatelů, reaguje na obvinění europoslanec

foto: mastalka.cz

Internetem kolují informace o tom, že čeští levicoví europoslanci likvidují svobodný internet pomocí kladného postoje k tzv. nařízení o e-privacy. S tím rozhodně nesouhlasí plzeňský europoslanec Jiří Maštálka (KSČM). Ke „křivému“ – jak sám konstatuje – obvinění se vyjadřuje na svém Facebooku.

Obsahem evropského nařízení, tzv. e-privacy, je mimo jiné i to, že občané budou internetovým firmám nově udělovat souhlas s využitím jejich osobních údajů a informací o chování na síti. „To se ale velkým firmám, jako je např. americký Google nebo český Seznam, pochopitelně příliš nezamlouvá. Nebudou totiž moci již tak snadno obtěžovat evropské spotřebitele reklamními nabídkami,“ vysvětluje Jiří Maštálka.

Z výzkumu Eurobarometru z roku 2016 vyplynulo, že ochrana spotřebitelů má být prioritním úkolem EU podle čtvrtiny Evropanů dotazovaných v tomto průzkumu. Dva ze tří Evropanů vidí v digitálních technologiích přínos pro svůj život, ale většina uživatelů internetu si zároveň dělá starosti, že se o nich na webu shromažďují informace.

„V Česku se tak vyjádřilo 69 % respondentů. Při hlasování jsem se tedy řídil zájmy spotřebitelů, kteří jsou u mě na prvním místě,“ tvrdí europoslanec. „Našim zájmem je dát uživatelům příležitost rozhodnout se. Uživatelé by měli vědět, co jaký soubor cookie dělá. Pak budou moct dávat souhlas podle svých zájmů a potřeb. Jde tu hlavně o vědomá a informovaná rozhodnutí a o to přimět poskytovatele aktivněji informovat o svých nabídkách,“ dodává.

„Snažíme se v nelehkém souboji v Evropském parlamentu maximálně hájit svobodu internetu, omezit nebo vyloučit špiclování uživatelů. Tento trend je patrný v několika předlohách Evropské komise,“ vysvětluje svůj postoj Jiří Maštálka.