Tragédie na poli! Řezačka na kukuřici naráz usmrtila dva orly mořské

Takto létal orel krátce po vypuštění po operaci žaludku. Foto: DESOP

Zvířecí tragédie nemající u nás obdoby se stala na poli poblíž Oselců u Nepomuku. O život tam v jeden okamžik přišla dvojice velmi vzácných orlů mořských. Dravce usmrtila řezačka na kukuřici, která tam právě byly v provozu. Neštěstí podle zjištěných informací předcházela vzájemná potyčka obou dravců ve vzduchu. Zaklesnuti do sebe pařáty se zřítili do pole s neposekanou kukuřicí. Tak velcí ptáci s rozpětím křídel 2,5 metru nedokázali z hustého kukuřičného porostu sami vyletět. Zemědělec, který řídil řezačku, neměl šanci ptáky v kukuřici vůbec vidět a neštěstí tak zabránit. Případ je o to smutnější, že jeden z orlů byl mediálně velmi známý a byl vybaven vysílačkou na sledování pohybu.

Oba dravci zemřeli na poli v jednom okamžiku. Foto: DESOP

„To, že zemědělec nechtěně spolu se vzrostlou kukuřicí posekal i oba mořské orly, on sám zjistil až v okamžiku, kdy se vracel ve vedlejší neposekané řádce. Náhodou si všiml, že na strništi leží bezvládná těla dvou velkých dravců. Ihned celou událost nahlásil na místě přítomnému mysliveckému hospodáři,“ uvedl šéf plzeňské záchranné stanice živočichů Karel Makoň.

Nejen pro Karla Makoně je tohle velmi smutný pohled. Foto: DESOP

„Když jsem viděl vysílačku ležet vedle torza orla bez hlavy a levého křídla, se dvěma našimi ornitologickými kroužky na stojácích, bylo mi jasné, o jakého dravce se jedná,“ uvedl Makoň. Šlo o orla, jehož rentgenové snímky žaludku loni doslova obletěly celou republiku. Dravec, kterého tehdy našli záchranáři zraněného po konfliktu s jiným orlem se podrobil vyšetření. Na základě toho se zjistilo, že jeho žaludek obsahuje podezřelé kovové válečky. Lidé z celé republiky se pak snažili zjistit jejich původ. Tipovací soutěž nakonec ukončili veterináři, kteří z žaludku orla vyndali dva plastové chovatelské kroužky z polského poštovního holuba.

Foto: DESOP

Orla, o kterém se vědělo, že se rád pere, vypustili záchranáři po rekonvalescenci opět do volné přírody loni v listopadu na Tachovsku. Po několika dnech se orel přesunul na Horažďovicko. Nějaký čas se zdržoval u Mnichova na Strakonicku, až do osudného dne pak nejčastěji létal kolem Kramolína, Pačejova, Kovčína, Nekvasov, Chlumu u Nepomuka a samozřejmě Chanovic. Zalétl si ale třeba i na Šumavu do Prášil či ke Státnímu zámku Kozel do polesí Lopata nebo do Nepomuka.