Smíšené mezinárodní policejní hlídky mají pozitivní odezvu od cizinců

Společné policejní kontroly v ubytovnách. Foto: Policie ČR

Pozitivní odezvu mají policisté po prvních deseti dnech, kdy na exponovaných místech v Plzeňském kraji působí smíšené policejní hlídky. Konkrétně se jedná o deset policistů zahraničních bezpečnostních sborů, čtyři jsou z Bulharska, čtyři z Rumunska a dva z Polska. Smíšené hlídky se pohybují v předem vybraných lokalitách, zejména v průmyslových zónách a to například v Plzni, Stříbře či Holýšově. Hlídky budou v Plzeňském kraji působit tři měsíce.

„Cizinci jsou mile překvapeni svými krajany a komunikace mezi policisty a kontrolovanými cizinci je plynulejší. Kolegové ze zahraničí jim vysvětlí, proč a co po nich policisté požadují a jsou schopni i cizincům, kteří nemají právní povědomí poradit či je nasměrovat na správné úřady. Důležitá je i výměna zkušeností mezi policisty z jiných zemí,“ vysvětlila mluvčí policie Martina Korandová.

Foto: Policie ČR

Že jsou společné hlídky velkým přínosem, můžeme potvrdit i z našich zkušeností s německými kolegy. V Plzeňském kraji působí již několik let společné hlídky s bavorskou a spolkovou policií. Policisté společně slouží v příhraničních oblastech. „Tím se prohloubila spolupráce, zlepšil se pocit bezpečí občanů žijících u hranic a zeefektivnila se komunikace nejen v rámci běžného výkonu služby, ale například i v rámci přeshraničních pronásledování či pátrání po pohřešovaných osobách. Velmi si vážím výborné spolupráce s našimi německými kolegy a partnery, přináší samá pozitiva a díky ní jsme schopni flexibilně reagovat na vzniklé problémy,“ uvedl plukovník Pavel Krákora, ředitel Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje.