Slavnosti svobody přinesou změny. Nebude konvoj, ani tradiční akce u památníku „Díky, Ameriko!“

Oslavy 71. výročí osvobození Plzně americkou armádou, které se uskuteční od 5. do 8. května, nabídnou řadu tradičních akcí a přinesou také hodně změn. Tou největší je zrušení kolony historických vozidel a přesunutí hlavního pietního aktu k pomníku generála Pattona.

Zatímco loni byly Slavnosti svobody rekordní účastí, akcemi i svým rozpočtem, letos se musela radnice uskromnit. „Letos máme rozpočet 3,5 milionu korun, minulé slavnosti to bylo trojnásobné,“ připustil primátor Plzně Martin Zrzavecký.

Hlavní a hodně diskutovanou změnou je zrušení Convoy of Liberty. „Už jsme se neměli kam posouvat, letos bychom nedali dohromady tolik bojové techniky. Mohu ale slíbit, že se konvoj zase do programu vrátí, nejdéle třeba za pět let, při dalších jubilejních Slavnostech svobody,“ vysvětlil jeden z organizátorů kolony Michal Kindl. Konvoj tak nově nahradí jízdy nazvané Ride od Freedom, kdy zhruba 20 kusů techniky zavítá spolu s veterány do různých částí Plzně.

V Plzni se také odehraje ukázka historické bitvy, pro rodiny s dětmi je připravena soutěž Z Normandie do Plzně, nechybí program klubů vojenské historie, American DEPO Street Food Market, ukázka aktivit Armády České republiky ani další lákadla. „Co se týká nejvzácnějších hostů našich slavností, veteránů, zatím máme potvrzenu účast pěti belgických a sedmi amerických, přičemž dva z veteránů budou v Plzni vůbec poprvé od doby, kdy tu byli jako mladí kluci a město osvobozovali. Jsem velmi rád, že znovu budeme mít možnost obdivovat vitalitu těch, kteří Plzni v roce 1945 přinesli svobodu, a prožít setkání, které je vždy velmi emotivní,“ řekl Zrzavecký. Mezi veterány, kteří přijedou, nebudou chybět například Earl Ingram, Robert Gilbert, George Thompson a další. Účast potvrdil také vnuk generála Pattona George Patton Waters a syn plukovníka Nobleho Charles Noble.